EA
Soru Sahibi
20 Şubat 2018 22:42

Urtikerli vaskulit

Merhaba hocam Yaklasik 1,5 senedir urtikeryal vaskulit teşhis ve tedavisi sürüyor. Deltakotril, plaquanil, imuran ve kalsiyum ilacı kullanmaktayım. Romotoloji doktoru takibindeyim. En son kontrölümden sonra 6 ay gün verdi. İlaçlarımı düzenli olarak kullanmaktayım. Domates dokunuyor onu yemiyorum. Doktorum peynirde yeme dedi. Bir süredir gayet iyiydim ancak 1 haftadır yine dokuntuler oluyor ve kabarmalar oldu. Bu normalmidir?Hava şartları etki yapar mi? Gecen dayanamayip az miktarda domates yedim onun etkisi belli zaman sonra gorunir mu. Ne yemem içmem gerekir? Aydinlatsanız çok sevinirim. Teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Ürtiker vasküliti zaman zaman tekrarlayabilir. Neyin tetiklediğini de kesin bir şekilde söyleyebilmek zordur. Telaşlanmayın. Bu durumda kısa bir süre deltacortril dozunu arttırmak gerekebilir ama bunu kendi kendinize yapmayın. Hekiminizle konuşun. Çok radikal bir ilaç değişikliği gerekmeyebilir.

21 Şubat 2018 17:40