aA
Soru Sahibi
15 Kasım 2013 16:49

Ürtiker - Dermografizm

Merhaba Ali Bey, yaklaşık 19 aydır ürtiker rahatsızlığı çekiyorum.Bendeki türü Dermografizm. Kan testlerimde ige 350, gizli guatr çıktı.İdrar ve dışkı tahlilinde birşey çıkmadı.Karaciğerlerde birşey çıkmadı. 1. kez Deri allerji testinde tuzlu su dahil herşeye allerim çıktı. Başka hastanede yaptırdığımda ev tozu, akarlar ve polenlere karşı allerjim çıktı. Ama cilldim en ufak çizikte kabarıyor o yüzden deri testlerini sağlıklı bulamadım. Kan testi yapmadılar. Yani nelere allerji olduğum konusunda emin değilim.Kan testinde nelere allerjim olduğu çıkar mı? Göğüs Dr. Allerjik astım tanısı koydu.12 aydır Levmont hap ve foster sprey kullanıyorum. Arada diprospan iğne oldum. Hap kaşıntılarıma iyi geliyor. Ama hapı kullanmadan kaşıntıdan duramıyorum. Bu hastalıktan sonra 10 kg aldım.Hem kaşıntı hem kilo proplemim var.Bu rahatsızlıktan psikolojim çok bozuldu.Ürtiker rahatsızlığım nasıl geçer bilgi verirseniz sevirim.Teşekkür ederim. Kolay gelsin.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ali Şengül
Dahiliye - İç Hastalıkları , İmmünoloji

Sayın Akın, Verdiğiniz bilgiler ciddi bir allerji probleminiz olduğunu doğruluyor. Bu haliniz ile deri testinden bir sonuç alamamanız normal. spesifik IgE testleri ile kandan yapılabilen incelemeler faydalı olabilir. Bunun için kendi başınıza test yaptırmaya kalkmamalı, bir allerji-immünoloji uzmanına müracaat etmelisiniz. geçmiş olsun.

16 Kasım 2013 13:54