ÇA
Soru Sahibi
2 Haziran 2021 18:10

Ürotelayal karsinom

Hocam babam 60 yaşında. 40 gün önce radikal nefroüreterektomi operasyonu geçirdi. Kronik bir rahatsızlığı ve bir şikayeti bulunmamakta. Diğer böbreğinde bir problem bulunmamakta. Patoloji sonucu sonrası onkolojiye yönlendirildik fakat henüz üniversiteden randevu alamadık. Kemoterapi alması gerekecek mi? Bu aşamada metastaz yapmış olabilir mi? Yapmamışsa da önleyici amaçlı kemoterapi faydalı olur mu? Değerlendirirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim. 1309 gr. ağırlığında, üzerinde 21x0,7 cm boyutunda üreter, 11,5x5x4 cm boyutunda böbrek bulunan sol radikal nefrektomi materyali. Böbrek açıldığında pelvisi doldurmuş görünümde, nekrotik kıvamlı, 3x3x2 cm boyutunda kitle dikkati çekti. Materyal kesitlerinde sürrenal dokusu izlenmedi. Ü, ÜVCS, H, TS, MB-2, T-5/V TANI SOL BÖBREK, RADİKAL NEFREKTOMİ MATERYALİ: İnvaziv ürotelyal karsinom, yüksek dereceli. YORUM -Tümör 3 cm çapındadır. -Tümör renal pelvis yerleşimlidir. -Tümör peripelvik yağ dokusuna invazedir. -Cerrahi sınırlar tümörsüzdür. -Lenfovasküler invazyon izlenmedi. -Yapılan immünhistokimyasal çalışmalarda tümör hücrelerinde; GATA3 ve P63 ile nükleer boyanma mevcuttur. PAX8 ile boyanma saptanmadı.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Özlem Er
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Ahmet Bey, öncelikle geçmiş olsun dilerim. Operasyonun detaylı bilgisi ve evreleme için petct sonucu ile tedaviye karar vermek uygun olur. Metastaz yoksa koruyucu kemoterapi, metastaz saptanırsa tedavi amaçlı kemoterapi/immunoterapi planlanır. Gecikmeden Onkolojiye başvurmanız uygun olur. İyi gunler

2 Haziran 2021 18:20