gm
Soru Sahibi
17 Mart 2015 12:29

ultrason sonucunda herhangi bir risk soz konusu mu ?

24 yaşında bir anneyim ve bebeğim 22 günlük emziriyorum.Emzirirken gogsumde bir kitle geldi elime ve doktora gittim uktrasonda baktılar ve : Her iki meme cilt,ciltalti yağlı doku ve meme başı doğal gorunumdedir.her iki meme parankimi ileri derecede ekojen yapıya sahip olup glandüler doku oranı %75ten fazladır.Her iki meme retroareolar alanda duktuslar ektaziktir.Sağ meme retroareolar 6 mm lik bir adet koştuk keaton izlendi.Sol meme saat 10 hizasında 5 mm lik bir adet kist izlendi.Sol meme saat 2 hizasında periareolar 8mmlik septalı lobule koştuk keaton izlendi,perifer yerleşimli 13*8 mm lik bir adet lenf nodu izlendi.Doktor 15 gün sonra tekrar gelmemi istedi . Herhangi bir risk söz konusu mu ? Emzirdigim için olur dediler ama benim içim rahat değil ayrıntılı olarak hangi testi yaptırabilirim?

2 cevap
Cevaplar (2)

Geçmiş olsun Merve Hanım. Emzirme döneminde süt üreten lobüller tam boşalmadığında ağrılı meme kitleleri gibi ele gelebilir. Daha da ötesi bu bölgelerin enfeksiyona müsait alanlar oluşturması ve mastit (meme iltihaplanması) hatta abseye dönüşmesi mümkün hale gelir. Bu durumlardan korunmak için her emzirme veya sağma sırasında çevreden merkeze doğru sıvazlama hareketiyle süt birikmesini engellemek gerekir. Bunu sıcak kompresle veya duşla kolaylaştırabilirsiniz. Ultrason sonucunuzda tedirginlik verici bir bulgu yok ancak "koştuk keaton" ifadesiyle neyin kastedildiği konusunda bir fikrim yok. Aslolanın muayene olduğunu hatırlatarak şimdilik ileri bir tetkike gerek olmadığını belirteyim. Ancak şikayetlerinizin artması durumunda kontrol tarihinizi beklemeden bir genel cerrahla görüşün. Sağlıklı günler dilerim...

17 Mart 2015 18:47
gm
Soru Sahibi

Kistik lezyon ( koştuk keaton )doktor bey yazim hatası olmuş.çok tsk ederim iyi günler.

17 Mart 2015 21:25

Rica ederim. Tekrar geçmiş olsun...

17 Mart 2015 22:35