ÇS
Soru Sahibi
8 Aralık 2021 20:26

Tüpümü tıkar mı ?

Hocam merhaba kontrole gittim rahim ağzında enfeksiyon olduğu söylendi zaten aylardır söyleniyor ne kadar cok ilac antibiyotik fitil vs kullansam bile geçmiyor neredeyse 6 aydir ilac kullanıyorum ama ne bu akıntı ne de enfeksiyon geçmiyor kronikleşmiş sanırım ama naparsam yapayım geçmiyor doktor yine ilac antibiyotik verdi kullan dedi geçmezse nolcak dedim yine ilac kullanacaksın dedi tüpleri tıkar mi dedim bilemem dedi hocam tüplerimi tıkar mi ? 9 aya kadar evleniyorum bu enfeksiyon 9 aya kadar çoğalır mi ya hamile kalamazsam diye korkuyorum hocam tüpümü tıkar mi hiç bir şekilde geçmiyor ?

7 cevap
Cevaplar (7)
Op. Dr. Kemal Hükmen
Kadın Hastalıkları ve Doğum

rahim agzında erozyon varsa yani yara enf tekrar edecektir yara varsa smear yapılsın sonuca göre tedavi ya dondurma yada laser terapi yapılsın

8 Aralık 2021 22:16
ÇS
Soru Sahibi

Hocam smear 6 ay önce yapıldı -Malignite ve intraepitelyal lezyon açısından negatif -kronik servisit -Bethesda= İltihaba bağlı benign reaktif değişiklikler -Serviks / Smear Hocam ne kullanırsam kullanayım geçmiyor tüplerimi tıkar mı ?? Henüz çocuk doğurmadım yakma dondurmaya gerek var mi suan doktor hafif kızarıklık var dedi ben sadece tüplerimi tıkar mi korkuyorum ??? 9 aya kadar çoğalır mi hocam ilaçlarla geçmiyor çünkü

9 Aralık 2021 10:32
Op. Dr. Kemal Hükmen
Kadın Hastalıkları ve Doğum

şikayetiniz ve yara durumu yok ise enf kronıkleşmiş demektir tedavi almayın tüpler için şimdilik risk yok yıllık takiplere devam edin

9 Aralık 2021 14:12
ÇS
Soru Sahibi

Enfeksiyon devam ediyor hocam doktor fitil ve antibiyotik verdi kullanmalı miyim ? Kaç ayda bir kontrol yaptırabilirim ? Sürekli ilac kullanıyorum ama asla geçmiyor tüpler ne zaman risk altında olur ?

10 Aralık 2021 18:36
Op. Dr. Kemal Hükmen
Kadın Hastalıkları ve Doğum

şikayetiniz olmaz ise 3 yılda bir kontrol yeterli olacaktır

11 Aralık 2021 09:36
ÇS
Soru Sahibi

Şikayet olarak sadece akıntım var hocam fazla degil ama var ne yapmam lazım bu akıntı tüplerime yayılmaz mi ?

11 Aralık 2021 11:37
Op. Dr. Kemal Hükmen
Kadın Hastalıkları ve Doğum

kronik enfeksiyonlar risk oluşturmaz kontrollere devam etmeniz yeterli

11 Aralık 2021 18:03
ÇS
Soru Sahibi

Hocam kronik servisit antibiyotik fitil kullanmama rağmen neden geçmiyor ?

23 Aralık 2021 15:35
Op. Dr. Kemal Hükmen
Kadın Hastalıkları ve Doğum

cisel yolla bulaşan hastalıklar araştırılsın enfeksiyon etkeni yok ise tedavi ve öneri hijyenik kurallara uyma şeklinde olacaktır iyi bir merkezden yardım alın

23 Aralık 2021 20:27
ÇS
Soru Sahibi

Hocam kültür temiz çıkıyor fakat ilac kullanmama rağmen komple geçmiyor tüpüm bu durumda zarar görür mü ?

24 Aralık 2021 17:51
Op. Dr. Kemal Hükmen
Kadın Hastalıkları ve Doğum

akut atak olmadıgı sürece tüpler bu enfeksiyondan etkilenmez

25 Aralık 2021 09:29
ÇS
Soru Sahibi

Akut atak nedir hocam belirtileri nelerdir peki ?

25 Aralık 2021 10:29
Op. Dr. Kemal Hükmen
Kadın Hastalıkları ve Doğum

enfeksiyonun alevlenmesi yani şiddetlenmesi demektir bu durumda ateş kasık ve karın agrısı haısizlik yorgunluk gaz yakınmaları görülür

25 Aralık 2021 16:16