ky
Soru Sahibi
22 Ağustos 2012 13:07

TÜP BEBEK

20 YILLIK EVLİYİM ÇOCUĞUM OLMUYOR 2008 YILINDA TESE AMELİYATI OLDUM (SAĞ VE SOL TESTİSLERDEN İĞNE İLE BİOPSİ ALDILAR BUNUNLA İLGİLİ BİOPSİ RAPORUNDA YAZANLARI AYNEN AKTARIYORUM) HAZIRLANAN SERİ KESİTLERDE SAĞ TESTİSTE 80 KADAR SEMİNİFER TÜBÜLÜ SOL TESTİSTE 70 KADAR SEMİNİFER TÜBÜLÜ KESİTİ İZLENMEKTEDİR. 100 SEMİNİFER TÜBÜLÜ ATROFİK OLUP LÜMENLERİNDE YALNIZCA SERTOLİ HÜCRELERİ VARDIR. TÜBÜLLERİN BAZAL MEMBRANLARI KALINLAŞMIŞ, PERİTÜBÜLER BAĞ DOKUSU ARTMIŞTIR. 50 KADAR SEMİNİFER TÜBÜLÜN LÜMENLERİNDE SPERMATOSİT 1 E KADAR DİFERANSLASYON VARDIR. HÜCRE SAYISI AZALMIŞTIR LÜMENLER AÇIKTIR MATÜR SPERMATOZO VEYA SPERMATİD İZLENMEMİŞTİR. İNTERETİSYUMDA LEYDİĞ HÜÇRE GRUPLARI VARDIR. DEMEKTEDİR BU RAPORA İSTİNADEN BENİM ÇOCUĞUMUN OLMA DURUMU VARMI YOKMU BANA NE TÜR BİR TEDAVİ ÖNERİRSİNİZ SAYGILAR CEVAPINIZ SABIRSIZLIKLA BEKLİYORUZ SAYGILAR

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Evrim Ünsal
Histoloji ve Embriyoloji

Merhaba; mailinize kesin bir yargiyla cevap vermek elbetteki mumkun degil. Tese raporunuza gore olgun sperm uretimi gozlenmemekte ve ne yazik ki alternatif bazi calismalarla sizin gibi hastalara yonelik bazi calismalar yapiliyor olsa da henuz rutin tedavilere gecmis bir metot bulunmamakta. Ancak 2008 de size mikrotese mi uygulanmisti bilemiyorum ancak bu yolla odak bir uretim varsa belki sperm bulunabilir. Ancak bunu bir urologa gorunerek sper bulunabilme oranlarinizi ogrenip hareket etmelisiniz. Tedaviniz de basarilar diliyor saglikli bir yasam temenni ediyorum

11 Eylül 2012 09:39