mA
Soru Sahibi
20 Ekim 2021 20:54

Tüm batın ultrason yoğun gaz, sık idrar, idrarda sızı,

Hocam merhaba, 56 yaşında annemde yapılan tüm batın ultrasonda midede aşırı gaz ve 1.derece karaciğer yağlanması çıktı. Ek olarak kum döküyormus. Benim sorunum şu: annemde ilaç kullanmazsa 2 günde bir idrarda yanmaya eşlik eden mide ağrısı, bacaklarda ağrı oluyor. Mide bulantısı ayrıca. İdrarda yanma genel olarak gün içinde üşüyünce veya tansiyon 15e falan fırlarsa başlıyor. 2 3 kez İdrar ve kan tahlili yaptırdık. Tam idrar tahlili normal( sürekli 2 3 lökosit çıkıyor) tam kan tahlili normal, idrar kültürü temiz. Crp 3 sene önce 6.5, 3 ay önce 6 cikti. Tüm batın ultrasonda karaciğer yağlanması, Bilateral böbrek kalikseal sistemde milimetrik boyutlu kristaloid ekojeniteler var. Saatte 1 idrara çıkıyor. saat başı idrara çıkma sebebi tansiyon ilaci olabilir mi? Kullandığı ilaç tansifa.Idrar tahlili ve idrar kültürü temiz dedi doktor. Bol su içiyor. Antibiyotik kullanıyor geçiyor bitince tekrar başlıyor. Ürispas ve krem kullanıyor. İyi geldi idrarda yanma geçti fakat bu sefer de üşüyünce tekrar başlıyor. Üşütme olunca idrar sırasında ve sonrasında gün boyu sızlama oluyor genelde hocam. Mesela tansiyon 15 16ya fırlarsa üşüme ve idrarda sizlama başliyor ve 10 dkda bir idrara cikiyor. Yazın bile kat kat giyer tansiyon firlarsa. Tüm batin ultrasonda Yumurtalık ve rahim yorumları temiz ama Yumurtalık kanseri olsa tüm batın ultrasonda belli olur muydu? Sebebi nedir? Ne yapmalıyım? Kanaması vs yokmuş. İnternetten hastalıkları araştırmaktan işime konsantre olamıyorum. Hangi bölüme başvurmak gerekir. Sebebi ne olabilir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Aysu Nida Dai
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Üroloji bölümüne gideceksiniz, over kanseri ile ilgisi yoktur

20 Ekim 2021 21:04