AM
Soru Sahibi
4 Ekim 2013 21:24

trombosit düşüklüğü

HOCAM İYİ GÜNLER tanı:idiyopatik trmbsitopenik purpura, demir eksikliği, kronik ülser şeker hastalığı insulin vuruluyor (novdrapid levemir), hiper tansiyon Annemin trombositlerinde düşme var bundan 8 ay önce medicalpark ta ilk tedaviye başlandı plt 16 ilk olarak prednol, ferro sanol verildi prednol 2 hafta kullandı şekeri yükseltiği için kesildi plt 79yükseldi daha sonra damar yolundan ilaç verildi winrho 250 cc plt 13 adet 350 yükseldi 2hafta sonra tekrar plt 36 ya düştü tekrar damar yolundan winrho verildi plt 62 yükseldi en son dalak çıkarılması gerektiği söylendi ege üniversitesi iç hastalıkları polikinliğine başvurduk onlarda bütün tetkikler istediler bt.kemik iliği ,seroloji.hepsi temiz çıktı periferik yayma *** *** ** plt *** *** ** plt 80. cıvarında olduğu için 1 ay sonra gelin dendi 19 eylülde acile kaldırdık plt 36 düştü 20 eylülde tekrar ege üniversitesine başvurdk periferik yayma 229 yükselmiş 21 eylülde tekrar acile kaldırdığımızda plt 46 düştü 4 ekim tarihinde başağrısı ve burnundan kan gelmesiyle acile kaldırdık plt 36 hocam bundan sonra nasıl bir yol izlenmeli şimdiden teşekkür ederim saygılarımla

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Kadri Yamaç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Merhaba, 1. ITP tedavisinde pek çok yöntem var. Size de bu doğrultuda bazı ilaçlar verilmiş. Eğer ilaçlarla tedavi edilemeyen dirençli bir durum varsa dalağın çıkartılması oldukça etkin bir tedavi yöntemidir. 2. Ancak, annenizin son platelet değerleri *** *** ** ve *** *** ** dolayında. Bu rakamlarla kanama olmaz ve eğer hasta bu rakamlarda stabil kalıyorsa dalak ameliyatı için acele etmeye gerek yoktur. Not. *** *** ** iken burun kanaması varsa bu kanamaya yol açabilecek başka bir neden daha araştırılmalıdır. Geçmiş olsun.

7 Ekim 2013 11:26
AM
Soru Sahibi

Mrb hocam benim size annemle ilgili sorum olucak 3 yil once trombosit dusuklugu ile ilgilu sorum olmustu trombostlerde 350 yukseldi yaklasik 3 ay once kan tahlili ve idrara tetkiki yapildi kanda wbc 17.00 idrar da enfoksiyon cikti antebiyotik verildi 2 hafta sonunda tekrar tetkikler yapildi wbc 23 00 idrarda enfeksiyon devam ettigi icin 21 gun sureyle hastaneye yatirildi istenilen tetkikte crp *** *** ** di antebiyotik tedavisine baslandi wbc 10.00 idrar yolundaki enfoksiyonda duzeldi fakat crp 44.00 taburcu edildi evde kullanilmak uzere tekrar antibiyotik verildi 2 haftalik kontrol sonucunda 3 haziran 2016 tetkikleri wbc 11.00 crp *** *** ** plt 68 hemotaloji servisine gonderildi bundan sonra ne yapmaam gerekiyor neden crp bir iniyorbir cikiyor sebebi nedir hocam simdiden tsk edeim

6 Haziran 2016 19:22
Prof. Dr. Kadri Yamaç
Dahiliye - İç Hastalıkları , Hematoloji

Hastayı görmeyen bir hekim olarak yaşanan bu süreci yorumlamak ve enfeksiyon için bundan sonra ne yapmanız gerektiğini önermek olanaksız.

12 Haziran 2016 23:45