ŞL
Soru Sahibi
13 Ocak 2019 02:12

Trioid kanser şüphesi

Hocam merhaba bir yakınımı guatr ve troit sorunları ile ilgili sizin fikrinizi almak istiyoruz..Doktoru kanser başlangıcı diye tanımlamış ama fazla bilgi vermemiş sizinde görüşlerinizi bizim için çok değerli mikroskopi ve patoloji sonuçlarını yazıyorum ; Mikroskopik bulgular; 1; Hazırlanan yayma preparatların sitolojisinde;sulu kolloidal zemindekolloid damlaları ve genellikle büyük tabakalarve küçük gruplar oluşturan normal sitomorfolojiye sahip trositlerin yanı sıra arada seyrek hurthle hücreleri de izlenmiştir. 2;Hazırlanan yayma preparatların sitolojisinde,lenfosiytler tabakalar oluşturmuş trosit grupları,yer yer mikrofolikül yapıları,küçük papilleroid yapılar,hurthle hücre değişiklikleri izlenmiştir.Trositlerde birbiri üzerine binme,nükleus boyutlarında artış,fasetasyon ve yaygın groove tespit edilmiştir. Patolojik Tanısı; 1;BENİGN SİTOLOJİK BULGULAR -BENİGN FOLİKÜLER NODÜL,Troid sağ lob orta kısım,İİAS,Yaymalar 2;ÖNEMİ BELİRSİZ ATİPİ,Troid sol lob orta-alt kısım,İİAS,Yaymalar..

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Sezai Leventoğlu
Genel Cerrahi , Proktoloji

Tek başına bu sonuçların bir anlamı yok Levent bey. Ameliyatı yapan hekimin muayene ve ameliyat bulguları ile bir bütün olarak değerlendirmesi ve sonuca gitmesi uygun olacaktır. Sevgiler... Dr. Sezai Leventoğlu

5 Nisan 2019 11:51