GD
Soru Sahibi
3 Eylül 2021 20:03

Tiroid kanseri

Hocam merhaba. Tiroid kanseri teşhisi konuldu bana. Boyutlarını tam bilmiyorum ama en büyüğü 25 mm olması. İki adet ameliyat oldum. Birincisi Dr kitleyi aldı ve patolojik incelemeye gönderdi. Sonuç papiller ca geldı. Daha sonra ikinci ameliyat oldum ve tiroidlerim tamamen alındı. Üstünden 2 ay geçti ve beni atom tedavisi görmem için nükleer tıpa yönlendirdi. Diyete başladım levetronin ilacını bıraktım ve tsh değerim 14 çıkmıştı, diyet sonrası 7 ye düştü. Beni sintigrafi çektiler ve tiroidlerim temiz olduğunu söylediler. Tiroglobulin değerinin ameliyat sonrasında sıfıra yaklaşması gerektiğini ama benim 8.41 Di. Daha sonra 1 hafta sonra yapılan teste 11 çıktı. Tabi sonra diyeti bıraktım ama ilacımı levetronin kullanma dedi Dr. Tsh hormonu 7 çıkmıştı 10 gün sonra yapılan test 100 çıktı. 5 gün Sonra birdaha yapıldı 150 çıktı. 1 2 gündür ilacımı kullanamaya başladım. Sağ ve sol lenf bezlerimde kitleler mevcut dediler ve iki kez ameliyat ederek alabiliriz dediler. Ama ben 2 kez ameliyat oldum ve 3 ay içinde oldu bu. Tekrar ameliyat olmak istemiyorum ama çok kararsızım. Hocam lütfen yardım edin. Yani sizin yanınıza da gelirim. Bana bir yol gösterin ne yapmam gerekiyor.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Murat Akın
Genel Cerrahi , Endokrin Cerrahisi

öncelikle geçmiş olsun. önemli bir konu boyun lenflerinizde tm olması. usg ve/veya biopsi ile lenflerde tümör olduğu gösterilmişse mutlaka boyun diseksiyonu ameliyatı olmalısınız. tecrübe gerektiren bir ameliyat.

24 Eylül 2021 09:43