BE
Soru Sahibi
25 Kasım 2016 02:23

Tiriodit lenf nodu

Sayın Altaca, 2 senedir boynumun sol yanında bulunan hareketli ve yumuşak lenf nodunu takip ettiriyorum ilk fark ettiğimde 7mm idi daha sonra 2 kere daha usg çektirdim *** *** ** tarihli rapor şu şekilde Tiroid gland lobları normalden minimal büyüktür heterojen görünümdedir pseudokistik oluşumlar mevcuttur. Her iki submamdibuler ve parotis glandları normal boyutlarda ve uniform eko yapısındadır. Biteral paraservikal lenfatik zincirde patolojik boyutlu lap rastlanmadı.Vasküler yapıların kalibrasyon ve traseleri normal izlendi.sonuç her iki tiroid lobunda minimal hipertrofi parankiminde heterojen görünüm tiroidit klinik teyidi uygun olur. Bununla birlikte tsh=1.62 serbest t3=3.60 serbest t4=0.99 şeklindedir. *** *** ** tarihinde tekrar boyun us kan tahlili yaptırdım onlarda şu şekilde Tiroid glandında heterojeniteye neden olan heterojen granüler nodüler görünümler dikkati çekmektedir. (Tiroidit?) biteral submandibular ve parotis bezleri olağandır. Solda servikal zincirde en büyükleri 8.5x3 mm boyutunda sağda servikal zincirde en büyükleri 3x7mm boyutunda reaktif karakterde bening natürde birkaç adet oval yağlı hilusu izlenen lenf nodu saptandı. Kan sayımı değerlerim normal aralıkta tsh=1.67 t3=1.21 t4=3.38 şeklindedir. Tam rahatladım derken boynumun sağ yanında boyun bitimimde elime hareketli yumuşak küçük bir şişlik geliyor. Biraz yan tarafına bastırdığımda daha ince bir şekilde hissedebiliyorum Dokunduğumda da kalp gibi atıyor ama lenf nodu olmasındanda çekiniyorum galiba supraviküler alan ya da çok az üst bölge oluyor internette kötü şeyler yazıyor acaba tehlikeli bir durum söz konusu mudur? Eğer ciddi bir durum söz konusu olsaydı 2 hafta önce yaptığım kan tahlilinde gözükmez miydi? 21 yaşında üniversite öğrencisiyim 2 senedir ailemi sürekli doktora sürüklemekten bıktırdım internetten bu durumu tahlil etmek çok zor ama yorumlarınızı bekliyorum şimdiden cevabınız için çok teşekkür ediyorum.

1 cevap
Cevaplar (1)

Sürekli Internete bakıp kendinizde bir şeyler arasanız psikolojik durumunuz bozulur. Bahsettiğiniz şeyler önemli bulgular değil, korkacak bir şey yok. herkesin boynunda ufak tefek tefek lenf nodları olabilr, basit bir boğaz iltihabında da lenf bezleri şişer ve hiç bir zaman eski haline dönmez. Eğer şikayetiniz varsa sanal değil gerçek doktora gidin, buradan sanal muayene ile söyleyeceğimiz şeyler yanıltıcı olur. Geçmiş olsun

5 Aralık 2016 09:51