MC
Soru Sahibi
2 Temmuz 2015 17:05

Testis tümörü

İyi günler hocam , testis tümörlerinin ilk sıçradığı yer lenf bezleri oluyor . Lenf bezlerine sıçrayan ya da başka bir şekilde vücuda yayılan testis tümörlerinin , alt ve üst batının ilaçlı tomografilerinde tespiti yapılır mı , bu filmlerde çıkar mı ? Bundan üç buçuk yıl önce testis tümörü ameliyatı olmuştum , tek testisim alındı , kötü huyluydu ve vücuda yayılma yoktu , testisle sınırlıydı , ona rağmen doktorumun tavsiyesi ile 2 kür kemoterapi aldım , şu anda yıllık kontrolümün sırası geldi , alt ve üst batın ilaçlı tomografi çekilicem , sırt ağrım var 2-3 gündür böyle varla yok arası hafif bir ağrı , internetten testis tümörünün lenf bezlerine sıçradığında sırt ağrılarına sebep olabileceğini okudum , korktum , alt ve üst batın ilaçlı tomografide bu sorunuma cevap bulur muyum ?

4 cevap
Cevaplar (4)
Op. Dr. Burak Sivaslıoğlu
Üroloji , Androloji

tomografi size gerekli bilgiyi verecektir. doktorunuzun takibinde kalın lütfen. sizi en iyi bilen o olacaktır. geçmiş olsun

3 Temmuz 2015 12:32
MC
Soru Sahibi

Hocam peki bu ihtimal dahilinde midir , yani bir testisi tümör sebebiyle alınan hastada 4-5 yıl sonra diğer testisinde tümör gelişmeksizin vücudunda metestaz oluşma ihtimali var mıdır , ben testisle sınırlı olmasına rağmen 2 kür kemoterapi tedavisi görmüştüm , cevabınız için teşekkür ederim Patolojim ; miks germ hücreli , yaklaşık olarak matür teratom %50 sini , yolk sac %40 ını , embriyonel karsinom %5 ini , koyrokarsinom %5 ini oluşturmaktadır .

3 Temmuz 2015 13:14
Op. Dr. Burak Sivaslıoğlu
Üroloji , Androloji

Testis tümörlerinde 5 yıllık metastaz takipleri yapılmakta ve 5 yıl sonunda problem yoksa takipten çıkarılabilir. Bunun dışında metastaz açısından kontroller yapılmalıdır. Özellikle bu patolojisi olan tümörlerde 5 yıllık dönemde metastaz görülebilir...iyi günler

5 Temmuz 2015 19:00
MC
Soru Sahibi

5 yıl sonra takipten çıkarılma sizce doğru mudur , beş yıl problemle karşılaşılmadığında sonra ki dönemler için içim rahat olmalı mıdır , sayın hocam yani bu konuya şöyle yaklaşıkabilir mi , eğer metastaz olucak olsaydı 5 yılda olurdu bundan sonra ihtimal çok düşük diyebilir miyiz , çünkü banada 5 yıl sonra kontrolleri bırakıcaz denmişti , sizin dediğinize göre patolojim tehlikeli ve sıkıntılı

5 Temmuz 2015 19:27
Op. Dr. Burak Sivaslıoğlu
Üroloji , Androloji

Denebilir, benim size söylediğim kitabi bilgiler. ancak benim fikrim ; bu konuda tecrübesi olan ve bu takipleri yapmış onkoloji ile ilgilenen bir ürolog meslektaşımla irtibata geçmiş olmanız daha önemli. Ben daha çok Androloji ile ilgileniyor ve bu konuda tecrübelerimi paylaşabilirim. Ekstra Bi yorum tecrübelerimi yansıtmaz. Bu sebeble bir üroonkolog ile görüşmenizi öneririm...

5 Temmuz 2015 20:42
MC
Soru Sahibi

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim hocam

5 Temmuz 2015 21:22
Op. Dr. Burak Sivaslıoğlu
Üroloji , Androloji

geçmiş olsun. sağlıklı günler diliyorum...

8 Temmuz 2015 11:52