ÇK
Soru Sahibi
29 Nisan 2016 23:55

Testis CA ve Azosperm

Hocam merhaba. Yaşım 28. Bundan yaklaşık 3 sene(Nisan 2013) önce testis CA nedeniyle sol testis alındı ve 2 kür BEP 1 kür EP tedavisi aldım. Tedavi öncesinde sperm dondurma işlemi yaptırdık. Tedavi sonrasında ise azosperm oldum. Kalan testiste tedaviden beri mikrokalsifikasyonlar mevcut. 2016 Nisan ayında çekilen ultrason sonucum ise şu şekilde: 'SAĞ ATROFİK TESTİS, SAĞ TESTİSTE YAYGIN MİKROKALSİFİKASYONLAR, SAĞ TESTİS 39X19 mm BOYUTLARINDADIR.' Hocam doktorum bu sonuçların da önemli olabileceğinden bahsetti. Tedavi sonrası azosperm olmuştum. Fakat Temmuz 2015'te spermiogram testi yaptırmıştım, o testte 1-2 motil immotil sperm görülmüştü. Nisan 2016'da yine spermiogram yaptırdım sonuçta 'Lam ile lamel arası incelemede motil ve immotil sperm görüldü.' yazıyor. Hocam bu süre zarfında 2 taze 1 donmuş tüp bebek denememiz oldu (donmuş spermlerle). 3'ünde de başarı sağlayamadık. Eşim de bende çok zor süreçten geçiyoruz. Özellikle ben psikolojik olarak bu durumdan çok etkilendim. Kalan testis işlevini yerine getiremiyor mu? Ayrıca testesteron seviyem sürekli alt sınıra yakın çıkıyor. Spermlerin geri gelme ihtimali var mı? Ya da yapılabilecek bir şey olur mu? Kafam çok karışık. Açıkçası ne yapabileceğim konusunda fikirlerinize ihtiyacım var. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Burak Sivaslıoğlu
Üroloji , Androloji

Şimdilik kusura bakmayın, Yurt dışındayım . 10 Mayıs'tan sonra hatırlatırsanız size fikrimi yazarım...,iyi günler

30 Nisan 2016 16:42