AA
Soru Sahibi
3 Ağustos 2021 00:20

Test sonuçlarım

Merhabalar Doktor Bey. Benim çölyak testi sonuçlarım çıktı. Mümkünse yorumlayabilir misiniz? Anti Endomisyum IgA negatif, Anti Gliadin IgA negatif, Anti doku transglutaminaz IgA 0.498, doku transglutaminaz IgG 0.914 çıkmış. Bunlar ne demek oluyor acaba? Normal değerler için 1-10 arası yazıyor. Değerli cevabınız için teşekkür ederim.

4 cevap
Cevaplar (4)
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun, testler negatif yani Çöliak hastalığı yok.

3 Ağustos 2021 00:31
AA
Soru Sahibi

Merhabalar doktor bey, umarım iyisinizdir. Annem 52 yaşında kansızlığı var ve ilaç kullanmasına rağmen değerleri bir türlü yükselmiyor bu sebeple endoskopi ve kolonoskopi yapıldı. Kolonoskopi sonucunda bir şey çıkmadı ancak endoskopi için bayağı endişeli. Biyopsi sonuçlarını bekliyoruz fakat şu süreçte de kimse bize yardımcı olmadı. Rica etsem bilgi verebilir misiniz? Şimdiden çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum.

16 Aralık 2022 15:24
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun Hangi konuda bilgi istediğinizi anlayamadım.

16 Aralık 2022 23:52
AA
Soru Sahibi

Hocam fotoğraf yükledim sanıyordum ancak yüklenmemiş. Sonuçları göndermiştim. Rapor kısmını yazıyorum: "Anemi ön tanısı ile istenmiş olan incelemede sedo- analjezi ve monitorizasyon uygulandı. ÖZOFAGUS Z çizgisi 36. cmde , düzenli hiatus diafragmatikus ile aynı düzeyde. Gastrik pililer Z çizgisine kadar uzanmaktadır. Özofagus mukozası normal görünümdedir. MİDE İnversiyonda kardia ve fundus normal. AÖS endoskopu normal sarıyor. Korpus normal. Antrum hiperemik görünümdedir. Antrumdan ve korpustan biyopsi alındı. Pilor formedir. DUODENUM Bulbus forme, mukozası normaldir. Duodenum 2. segment mukozası normaldir. TANI Endoskopik Eritematöz Antral Gastrit" Biyopsi çıkmadan kesin bir şey denemez biliyorum ancak endişelendik kanser vb bir şeyden. Bu sonuçlara göre herhangi bir şey söylemeniz mümkün müdür? Çok teşekkür ediyorum tekrardan.

18 Aralık 2022 00:03
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Basit gastrit, kanserden endişelenecek herhangi bir şey yok

18 Aralık 2022 01:50
AA
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim, mutlu günler diliyorumm🙏🏻

18 Aralık 2022 02:10
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun

18 Aralık 2022 08:16