KD
Soru Sahibi
2 Eylül 2021 23:16

Teşhis ve Tedavi Yok

Hocam merhabalar, Benim,alın,dudak çevresi,burun kenarları,şakak gibi bölgelerde uyuşma,gerilme tarzında bir his oluyor. Bununla birlikte kulağımın kendisinde saplanıcı ağrı,ara ara çınlama var ve 1-2 cm arkasındaki kemik bölgeye dokununca ağrı oluyor. Daha önce benzer şikayetlerle doktora gitmiştim normal beyin MR,ilaçlı servikal MR çekilmişti kan tahlilleride detaylı olarak yapıldı fakat birşey bulunamadı. Psikiyatrik ilaçlar reçete edildi kullandım fakat faydasını görmediğim için bıraktırdılar yani ben şuan teşhis ve tedavi olmadan bekliyorum aylardır,sizce bu şikayetlerin ne gibi sebepleri olabilir ? Hangi ihtimaller dışlanabilir ? Fasiyal veya Trigeminal sinirlerle ilgili bir problem olabilir mi ? Boyun kaslarıyla ilgili problemler neden olabilir mi ?

2 cevap
Cevaplar (2)
Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Merhabalar...muhtemelen gece dişlerinizi sıkıyor olabilirsiniz.Stres de bu durumu artırır. Myofasial sendrom deriz bi duruma Diş sıkma kulak çınlaması da yapar çünkü. Eğer öyleyse masseter(çene)botoksu fayda sağlar. Geçmiş olsun.

3 Eylül 2021 08:19
KD
Soru Sahibi

Cevabınız için çok teşekkürler hocam dediğiniz gibi olabilir çünkü çene ekleminden de özellikle sabahları ilk kullanmaya başladığımda ses geliyor. Dilim de dahil olmak üzere Trigeminal Sinir alanlarında iğneleme,uyuşma,gerilme tarzında hisler olduğu için endişelendim açıkçası acaba çene eklemi deki problemin sinirlere zarar verme ihtimali oluyormu ?

4 Eylül 2021 01:08
Doç. Dr. Akçay Övünç KARADAŞ
Nöroloji (Beyin ve Sinir Hastalıkları)

Hayır zarar vermez ama çene ekleminize zarar verir,dişlerinize zarar verir ve yüz ve boyun kaslarında ağrı ve gerilme yaşarsınız anlattığınız gibi.

4 Eylül 2021 08:21