ÇE
Soru Sahibi
26 Şubat 2014 22:46

tekrarlayan düşükler

37 yaşın da 3 yıllık evliyim.4kere hamile kaldım ama 2sinde kese gelişmedi 2sinde kalp atışı durdu.en fazla 8 haftalığa kadar geldim.kan pıhtılaşmam çıktı. mhtr1298 heterozigot. 0,4clexan kullanmama rağmen gene olmadı.eşimin sperm sayısı çok düşük ama hamile kaldığım için önemsememiştim ama acaba eşimden gelen bir sorun yüzünden mi kürtaj oluyorum diye düşünmeye başladım. kromozon analizimiz normal. eşimin sperm analiz sonuçları: Hazırlık öncesi analiz: ileri hareketli %20 yerinde hareketli %45 hareketsiz %64 toplam sperm sayısı 22milyon morfoloji normal %2 anormal %98 hazırlık sonrası analiz: ileri hareketli:%24 yerinde hareketli:%18 hareketsiz:%58 toplam sperm sayısı:104milyon morfoloji normal %4 normal %96 yukardaki sonuçlardan 4ay önceki sperm analizinde hazırlık öncesi toplam sperm sayısı 4,5milyon. hazırlık sonrası toplam sperm sayısı 1,8milyon çıkmıştı.eşimden tekrar sperm analizi istediklerinde tahlilden 15gün önce E vitamini,çinko ve mesir macunu yedirmeye başlattım.bunların etkisiyle mi sperm sayısı çok çıktı acaba.ama ileri hareketli hazırlık öncesi %31deyken %20ye hazırlık sonrası ileri hareketli %43den %24e düşmüş.sperm sayısı 4kat artarken ileri hareketlinin çok düşmesine şaşırdım. ilaç tedavisiyle spermlerde düzelme olması mümkün değil mi? hamile kalabiliyorum ama sonuç kürtajla sonuçlanıyor.kanpıhtılaşmam var.kromozon analizimiz normal.eşimin durumu ve benim durumuma göre tüpbebeğe gerek var mı?normal yoldan hamile kalarak mı düşünmem lazım tüpbebeğide denemeli miyim. cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Birol Cengizoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum , Perinatoloji - Riskli Gebelikler

MTHFR hetereozigot için clexan kullanmanız gerekmez.Einizin sperm sayısı düşük ve 37 yaşındasınız , tüp bebek gerekebilir.Ama internet yaerine tüm tetkiklerinizle birikte bir kadın doğumhekimine başvurunuz, , size yardımcı olacaktır.. Sevgiler

13 Mart 2014 13:01