KA
Soru Sahibi
16 Mart 2014 16:48

tekrarlayan tikler

merhaba; oğlumda 7-8 yaşlarında üzerindeki yakasını çekiştirmeyle tik başladı, ilaç kullanmaya başladı, uzun süre çocuk ruh sağlı doktoruna götürdük, geçti. Ancak yaklaşık 7 ay önce göz kırpma, burnuna, yüzüne dokunma, ıh ıh şeklinde ses çıkartma ve şimdi de sürekli boynunu sağa sola çevirme olarak tiki devam ediyor. Ilaç olarak 5 ay 1 mg risperdal, 1 aydır 1,5 mg risperdal ile korkuları için 50 mg lustral kullanıyor. Yukarıdaki tikleri sırayla devam etti, 1-1,5 ayda tikin biri bitiyor diğeri başlıyor, detaylı kan tahlili yapıldı ilaçlar yan etki yapıyor, işim gereği 2-3 yılda bir tayin oluyorum, sürekli okul ve arkadaş ortamı değişiyor, içine kapanık, korkuları var, sosyal fobisi var, eskiye göre bunlar yok denecek kadar azaldı, tikleri için yardım istiyorum, şimdiden teşekkür ederim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Alper Yılmaz
Çocuk ve Ergen Psikiyatristi

Tikler maalesef tekrarlama ihtimali yüksektir .bazen boğaz enf tetikleyebilir. Ve tiklerin doğal bir seyri vardır. Genellikle mevsim dönüşlerinde artar. Tdvite devam etmenizi öneririm ama sık boğaz enf öyküsü varsa boğaz kültürü örerim

26 Mart 2014 15:28