YV
Soru Sahibi
14 Mayıs 2017 15:30

tekrarlanan idrar yolu enf hk

Merhabalar, Kızım 6 yaşında. Son 6 ay içinde yanılmıyorsam 4 defa idrar yolu enfeksiyonu oldu. İlk başlarda antibiyotikle tedavi ettik ama bir müddet sonra yaklaşık 2 hafta sonra hep tekrar etti. En sonunda dr hastanede yatırdı ve damar yolundan antibiyotikle 3 gün hastanede kaldık. Aradan 1 ay civarı süre geçti ve şimdi yine idrar yolu enfeksiyonu başlıyor. Dr esbl bakterisi tedavisi için damar yolundan antibiyotik tedavisine başladı şuan hastanede 3-4 gün yatıyoruz. Dr duruma göre 10 güne kadar yatabilirsiniz dedi. Reflü için de araştıracağım dedi. Kızım çişini gözlemlediğimiz kadarıyla genelde sıkıştırıyor ve son anda tuvalete gidiyor. Geceleri de altını ıslatması var. Ne önerirsiniz ? Reflü çıkarsa sorunumuz çözümü sadece ameliyatmıdır ? Sıkıştırmama alışkanlıgını kazandıgında düzelirmi ? Yapmamız gereken bir tetkik varmıdır ? Selamlar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. F. Lale Sever
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Veysel Bey, Tarif ettiğiniz tabloda, reflü bulunsa bile, tek başına ameliyat tedavisi tam yarar sağlamaz. Öncelikle, kzınızın idrar kesesi ve idrar yapma alışkanlıklarının sabırla tedavisi gerekir. Bunun için de bir Üniversite veya Eğitim Araştırma Hastanesinde Çocuk Nefrolojisi Bölümünde takip edilmesi uygun olacaktır. Selamlarımla. Dr. Lale Sever

19 Mayıs 2017 00:28