ds
Soru Sahibi
8 Aralık 2018 10:03

tekleme kalp

hocam iyi çalışmalar ben yıllardır ekstrasistoller yaşıyorum zaman zaman.ama holter efor dahil tetkiklerim yapıldı ordada çıktı ama normal değerlendirildi.benim sormak istediğim mesela 6 ayda bir kalbimde tuhaf bi şey oluyor.bugün oldu çok endişelendim.5 saniye sürdü kalp ritmim aniden bpzuldu hızlı yüksek ardarda tekleme şeklinde araya normal atım girmeden.5 saniye sürdü normale döndü ani bir bozulma atımlarda.peşpeşe hızlı üstüste binen teklemeler şeklinde motor maarş basmıyor gibi 5 saniyelik bir süre şeklinde tarif edebilirim.bu nedir acaba? bir tehlikesi varmıdır?biraz açıklayıcı cevaplarsanoz minnet duyarım hocam. teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)

Muhtemelen ekstra atım dediğimiz çarpıntı türü veya paf ataklari dediğimiz kısa çarpıntı atakları. bunlar 30 saniyeden kısa süreler de önem arz etmemektedir sadece kişiyi rahatsız eder kaygılanmanıza gerek yok herhangi bir tedaviye de gerek yok demli çay kahve sigara uyarıcı olabilir bunları azaltmakta fayda var

9 Aralık 2018 15:12