24 Ekim 2017 09:05

tahlil sonuçları

gunaydın serdar hocam ismail sivas devletten hocam yıne sızın o degerlı fıkırlerınıze ıhtıyacımız var.sayın hocam eşim bugun 12 ci ve son kemoyu alacak ondan önce dun yaptırdıgımız hormon sonuçlarını aldık sıze zahmet o degerlı fıkırlerınızı bızle paylaşırsanız sevınırım burdakı dokturumuz daha sonuçları görmedı.hocam sonuçlar söyle VİTD3 36,45 CA tahlilleri 4 ay önce söyle idi .CEA 2.88 iken bu yenısı 2.76 CA-*** *** ** iken bu yenısı 12.64 CA*** *** **,68 iken bu yenisi 24.98 hocam ca lar böyle CA15-3 ESKIYE GÖRE BIRAZ ARTIŞMI VAR bu gördıgımız 12 kemo hayrı olmadımı bıze bırde sayın hocam VITB-12 TAHLILI EN UST SINIR 663 IKEN BIZIM BU YENIDE 2000 CIKMIŞ.bunda bır sorun olurmu.bu tahlılın yuksek cıkması daha öncelerı esime kan degerlerı yukselsın dıye kırmızı pancar koku suyunu veya haslayıp onu içiriyordum artı inçır yedırıyordum bırde sayın hocam bu tahlılı verırıken bıraz karnı tok ıdı ondan da olabilirmi.bu tahlılın 2000 cıkması korkulacak bır durummu saygılar dılerım allah razı olsun

41 cevap
Cevaplar (41)
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

bunda bır sorun olurmu.HAYIR bu tahlılın yuksek cıkması daha öncelerı esime kan degerlerı yukselsın dıye kırmızı pancar koku suyunu veya haslayıp onu içiriyordum artı inçır yedırıyordum ONDAN OLABİLİR bırde sayın hocam bu tahlılı verırıken bıraz karnı tok ıdı ondan da olabilirmi.HAYIR bu tahlılın 2000 cıkması korkulacak bır durummu HAYIR GEÇMİŞ OLSUN

24 Ekim 2017 18:22
Soru Sahibi

serdar hocam gunaydın hayırlı sabahlar allah razı olsun sızden sorularımaz cevap vererek bizleri rahalatıyorsunuz.yuce mevlam gönlünüze göre versın hocam sormak ıstedıgım eşim12 ci ve son kemoyu aldı tedavıden once hormonlarına bakılmıştı sonuçlar VİTD3 36,45 CA tahlilleri 4 ay önce söyle idi .CEA 2.88 iken bu yenısı 2.76 CA-*** *** ** iken bu yenısı 12.64 CA*** *** **,68 iken bu yenisi 24.98 hocam ca lar böyle CA15-3 ESKIYE GÖRE BIRAZ ARTIŞMI VAR bu gördıgımız 12 kemo hayrı olmadımı bıze bu ca larda tedavi alırken bile böyle degişiklıkler olurmu bırde sayın hocam kontrol için ıkı hafta sonra pet cekılecek 6 kur oncekı pet sonucu cok güzeldi hıc bır sorun yoktu 12 kur kemodan sonra pet nasıl cıkar sızce inşallah kötu bır şey cıkmaz CA15 -*** *** ** CIKMASI biraz benı korkutuyor o degerlı fikirlerınıze ıhtıyacımız var saygılar

26 Ekim 2017 09:35
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

ESKIYE GÖRE BIRAZ ARTIŞMI VAR? BU DEĞİŞİKLİKLER KLİNİK ANLAMDA ÇOK ÖNEMLİ DEĞİL tedavi alırken bile böyle degişiklıkler olurmu OLABİLİR pet nasıl cıkar İYİ ÇIKACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM GEÇMİŞ OLSUN, HAYIRLI HABERLERLE GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE

26 Ekim 2017 13:01
Soru Sahibi

serdar hocam hayırlı cumalar ismail sıvas devletten hocam nasılsınız ıyımısınız,hocam sıze bır konu hakkında danışmak istedim.sayın hocam kudret narı macunu dıye bır yıyecek varmış.meme ca hastalıgına ıyı geldıgını soyluyor ve ınternette yazıyorlar yarım kılo bala bır kac adet ezıp karıştırarak sabah aksam ac karnına bır kaşık yenıyormuş bu karışımı eşimin tedavileri su an bıttı pet sonucu beklıyoruz bunu eşime yedırsem bır sakınca olurmu bal tatlı oldugu için kanser hastalarına ıyı gelmıyor denılıyor sızın yıne o degerlı fıkırlerınıze ıhtıyacımız var saygılar

17 Kasım 2017 10:37
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bir sakınca olmayacaktır kanaatindeyim, geçmiş olsun, PET ile iyi haberler almanızı diliyorum

17 Kasım 2017 12:32
Soru Sahibi

degerli insan dert babası serdar hocam gunaydın nasılsınız ıyısınız inşallah hocam eşimin pet sonucu aldım ama daha burdakı hoca bakmadı bugun izinli imiş.sonuç söyle hocam Bulgular..... Baş -boyun bölgesi...nazofarinks posteriorda sol tubal simetrigine göre hafif artmış 18 F-FDG tutulumu izlenmiş olup ,ön planda enfeksiyöz degişiklikler ile uyumlu olarak degerlendirilmiştir.KBB anabilin dalı konsültasyonu önerilier. TOROKS BOLGESİ.... her iki akçiger parankiminde ve mediastinal lenfatik lojlarda patolojık 18 F-FDG tutulumu izlenmemiştir.ABDOMEN VE PELVİS BÖLGESİ......fizyolojık sınırlarda 18 F-FDG dagılımı izlenmiştir.karacıgerde hepatosteatoz ile uyumlu görünüm izlenmiştir. İSKELET SİSTEMİ..... incelem alınına giren iskelet sistemi kemıklerınde malıngniteyi düşündürür düzeyde patolıjık 18 F-FDG tutulumu izlenmemıştır. L4-5 VE L5 S1 intervertebral aralılta hava imajının eşlık ettigi önceki çalısma ile benzer görünümde izlenen patolıjık 18 F-FDG tutulumu göstermeyen dejeneratif artritik degişiklikler ile uyumlu görünüm izlenmiştir.klinik korelasyon önerilir. YORUM.....*** *** ** tarihli bölümümüzde yapılmış olan önceki PET BT görüntülerıyle karşılastırıldıgında PET rezolusyon limitleri dahılınde inceleme alanına giren vücüt bolgelerınde prımer tümörün invazyonu ile uyumlu olabilecek patolojık 18 F-FDG tutulumu gösteren odak saptanmamıştır. hocam sonuç bu eşim bu hastalıktan once 10 sene içinde 2 defa bel fıtıgından amalıyat olmuştu .bırde bu kbb deki sorun ne sızce kotu bır sey yoktur insallah sızce bız bu hastalıgın ıkıncı defa da olsa yendıkmı sayın hocam saygılar

20 Kasım 2017 10:12
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

sonuçlar çok olumlu, evet 2. defa bu hastalığı yenmişssiniz gibi görünüyor, gözünüz aydın

20 Kasım 2017 11:01
Soru Sahibi

hayırlı sabahlar hocam allah sizlerden bınlerce razı olsun o degerlı fıkırlerınızı bizle paylaşıyorsunuz.hocam bugun burdakı dokturumuz eşime yıne göbekten vurulmak uzere lucrın depot 11.25 mg 3 aylık ve arımıdex1 mg 28 tablet başladı günde tok karnına bır adet alacak sayın hocam bu ılaçlar eşimin tedavisne nasıl gelır daha önce kı rahatsızlıgında zaten 24 ay aylık zoledex 3.6 ve 3 yıla yakın tamoksıfen 10mg 2*1 almıştık ama yıne tekrar ettı hastalık şimdi bu yenı ılaçlar nasıl ıyı gelırmı daha bu hastalıgı yaşarmıyız sizce.sayın hocam bırde burdakı dokturumuz eşimın rahım ve yumurtalıklarının alınmasını söyluyor meme ca hastalarının orda kanser cıkma durumu var dıye bu amalıyatı olmamızı söyluyor şimdiden önlemını alalılım bırde orda kanser durumu cıkıp ezıyet cekmeyın dıyor.eger sizce uygun olursa ne zaman olalım bu amalıyatı,tedavimiz gecen ayın 23 de bitti veya gerek varmı bu amalıyata ,olursak orda rahatsızlık cıkmaz daha degılımı hocam,kusura bakmayın devamlı sızıde rahatsız edıyoruz ama affetın saygılar

22 Kasım 2017 09:13
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

ben de doktorunuzun yaklaşımıyla hemfikirim, geçmiş olsun

22 Kasım 2017 23:30
Soru Sahibi

serdar hocam ıyı aksamlar ismail sivastan nasılsınız ıyımısınız hocam sıze sormak istedıgım Anti HBs *** *** ** cıktı normalı 0-10 bu nedemek bırde korkulacak bır durum mu amalıyata engel olurmu

3 Ocak 2018 17:32
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

B tipi hepatite bağışıklığı olduğunu gösteriyor, kanserle ilgili bir durum değil, geçmiş olsun, iyi seneler

4 Ocak 2018 15:47
Soru Sahibi

serdar hocam ıyı hafta sonları ismail sivas devlet hastanesı hocam nasılsınız ıyımısınız sayın hocam sizin yıne o degerlı fıkırlerınıze ıhtıyacımız var hocam esimin meme ca kemo tedavisi yaklasık 3 ay önce bıttı pet sonucu temız kan degerli normal cıktı burdakı dokturumuz eşimin ilerde tekrar rahatsızlık yaşamaması için tebdır amaçlı rahım ve yumurtalılarının alınmasını ıstemiştı.eşim 2 ay dinlendi ve ocak ayının 3 de rahım ve yumurtalıklarını tebdır amaçlı olarak aldırdık şukur patolojı sonucu temız cıktı bır sorun yok.size sormak ıstedıgım biliyorsunuz eşim 5 seneye yakın bu meme ca hastalıgını 2 defa yaşadı.tedavilerini görduk ustelık şimdi rahım ve yumurtalıgıda yok biz bu meme ca hastlıgını daha yaşarmıyız bu hastalık yıne bızı bulurmu burdakı kadın dogum dokturu daha bır sorun olmaz sanırım dıyor ama bız sizin o degerlı fıkırlerınıze ıhtıyacımız var.bırde hocam burdakı dokturumuz kemo bitince bize üç ayda bır vurunmak için lucrın depot 3 aylık verdı ılkını yaptırmıştık daha bunu yaptırırmıyız.tablet olarakda arımıdex 1 mg gunde 1 defa alıyoruz .ilk hastlıgımızda 24 ay zoladex 3.6 mg ayda 1 24 ay yaptırmıştık ayrıca tamoxsifen 10 mg 2*1 almıştık 3 sene yakın durumlar boyle hocam sizce bu tedaviler nasıl bu hastalık yıne bızı bulurmu saygılar allah razı olsun sizden

20 Ocak 2018 11:07
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

TEŞEKKÜR EDERİM bu meme ca hastlıgını daha yaşarmıyız bu hastalık yıne bızı bulurmu MAALESEF RİSK SIFIR DEĞİLDİR, BİR KEZ METASTAZ YAPINCA HER ZAMAN HASTALIĞIN GERİ GELME İHTİMALİ VARDIR, BEN DE GERİ GELMEYECEĞİNİ ÜMİT EDİYORUM bırde hocam burdakı dokturumuz kemo bitince bize üç ayda bır vurunmak için lucrın depot 3 aylık verdı ılkını yaptırmıştık daha bunu yaptırırmıyız. HAYIR LUCRIN'E GEREK KALMADI SAĞLICAKLA KALIN

20 Ocak 2018 13:12
Soru Sahibi

serdar hocam kolay gelsın ismail sıvas devletten hocam nasılsınız ıyısınız inşallah hocam eşimin bu cuma meme ca tedavsinin yenı12 kur gemko ve karboplatin tedavilerinden sonra ılk 3 aylık kontrolları yapılacak bu gecen 3 ay içinde eşimin rahim ve yumurtalıklarını konrol amaclı olarak aldırdık.bunları patolojı sonucu temız cıktı amalıyattan önce yapılan smır testide temız cıktı bır sorun yok şükür.yalnız ben şimdi bu kontroldan cok korkuyorum bır kotu sonuc cıkacak dıye.sayın hocam son tedaviden önce yapılan hormon tahlıllerı hep güzeldi zadece CA-*** *** ** İDİ.bu kadar tedaviden sonra bu kontrollarda hormon tahlilleri nasıl cıkar.eşimde bır sorun olsaıdı bu smar testi ve patoljı sonucunda cıkarmıydı.hocam bırde sormak isedigim eşim 5 yıla yakın tedavileri hep sag koldan aldı sol kolu kullanmadıgımız için aldıgımız ılaclar damarları kotu yapttı koldan damar bulunmuyor kan almak veya serum vermek için hocam bu koldakı damarlar ne zaman duzelır artık ayaktan almaya başladılar bu adını bıle anmak ıstemdıgım hastalık bu gecen 3 ay içinde hemen tekrar edermı hocam ilk hastalıktan sonra ıkıncısı yaklasık 3 sene sonra tekrar ettı ama.hocam sızıde devamlı rahatsız edıyorum ama affetın ne yapayım allah razı olsun sizden saygılar

20 Şubat 2018 10:57
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

bu kadar tedaviden sonra bu kontrollarda hormon tahlilleri nasıl cıkar. İYİ ÇIKACAK UMUDUNDAYIM eşimde bır sorun olsaıdı bu smar testi ve patoljı sonucunda cıkarmıydı.EVET ÇIKARDI bu koldakı damarlar ne zaman duzelır AYLAR İÇİNDE PEYDERPEY DÜZELİR, TEKRAR KEMOTERAPİ İHTİYACI OLURSA BİR PORT TAKTIRMAK DAHA DOĞRU OLUR bu gecen 3 ay içinde hemen tekrar edermı MAALSEF HER ZAMAN İÇİN BİR RİSK VAR ANCAK BEN NÜKSETMEYECEK DİYE DÜŞÜNMEK İSTİYORUM

20 Şubat 2018 11:20
Soru Sahibi

Serdar hocam iyi akşamlar İsmail Sivas devletten hocam nasılsınız iyimisiniz yine sizi rahatsız ediyorum ama kusura bakmayın eşimin meme CA kontrullarini yaptırdık iki memenin ultrasyonlari temiz bir sorun yok ca tahlilleri hepsi düşük güzel çıktı ama bugün sonucunu aldığım troks BT sonucunda söyle yazmışlar ama her iki akciğerde posterobazal kesimlerde depeden izlerde artış yer yer yamasal buzlu cam alanları ve sbplevral bir kaç adet fibrotik değişiklikler izlenmektedir. Sol akciğerde alt lop laterobazalde 3 mm çapta bir adet nonkalsifiye subplevral nodül imaj izlenmektedir .*** *** ** tarihli pet CT ile karşılaştırıldığında parankimal bulgularda anlamlı farklılık izlenmemekle birlikte sol laterobazalde tariflenen lezyon yeni bulgu olarak saptanmıştır.İntraparankimal kitle plevral kalinlasma veya sıvı saptanmamıştır.serdar hocam bu nedemek 6 kur aldığımız kemo hem cigerlede hemde memeye verildi pet sonuçları temiz ca tahlilleri temiz meme ultrasyonu temiz ama bu sorun nedir hocam bir zahmet o değerli fikirlerinizi ihtiyacımız var saygilar

1 Mart 2018 17:40
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

sol laterobazalde tariflenen lezyon yeni bulgu: MUTLAKA KANSER GERİ GELDİ DİYE DÜŞÜNMEYİN İLTİHABİ DE OLABİLİR, 10 HAFTA SONRA TEKRAR BAKILMASI UYGUN OLUR KANATİNDEYİM, GEÇMİŞ OLSUN

2 Mart 2018 15:11
Soru Sahibi

Hocam iyi akşamlar Allah razı olsun sizden her sorunuza cevap veriyorsunuz buradaki dokturumuz da 3 ay sonra yine normal kontrullar a devam dedi o zamanda yine aynı filimler çekilecek hocam size sormak istediğim eşime reisi mantarı diye bir kapsül varmış ondan kullandirsam cigerlede faydası olur diyorlar burda ama siz nedersiniz

2 Mart 2018 17:53
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

reisi mantarı diye bir kapsül varmış ondan kullandirsam cigerlede faydası olur diyorlar burda ama siz nedersiniz: BİR FAYDASI OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM; TESELLİ AMAÇLI VEREBİLİRSİNİZ

2 Mart 2018 18:46
Soru Sahibi

Hayırlı sabahlar serdar hocam nasılsınız ıyımısınız yıne sizi rahatsız edıyorum ama kusura bakmayın sayın hocam eşimin meme ca tedavisi kontrulunda gecen hafta cekılen ilaçlı fılımlerının cd sını ozel hastanede degerlendirme yapmışlardı orda degerlendiren radyolog dr hanım akcıgerde yenı oluşan bır sorun var dıye bıze sonuç yazmıştı sonuç buydu troks BT sonucunda söyle yazmışlar ama her iki akciğerde posterobazal kesimlerde depeden izlerde artış yer yer yamasal buzlu cam alanları ve sbplevral bir kaç adet fibrotik değişiklikler izlenmektedir. Sol akciğerde alt lop laterobazalde 3 mm çapta bir adet nonkalsifiye subplevral nodül imaj izlenmektedir .*** *** ** tarihli pet CT ile karşılaştırıldığında parankimal bulgularda anlamlı farklılık izlenmemekle birlikte sol laterobazalde tariflenen lezyon yeni bulgu olarak saptanmıştır.İntraparankimal kitle plevral kalinlasma veya sıvı saptanmamıştır.sizde İLTİHABİ de olabilir 10 hafta sonra yenıden bakılsın demıştınız.aynı filimlerin sonuçlarını dun çalıştıgım hastanede filimleri ceken dokurdan sonuçları aldım burdada hiç bir sorun yazmıyor sonuç söyle hocamBT TORAKS İNCELEMESİ İVKM verilerek 5 mm. kalınlığında aksiyel planda yapılan incelemenin değerlendirilmesinde, Trakea hava sütunu orta hatta ve normal kalibrasyondadır. Mediastinal ana damar yapıları ve kalp büyüklüğü normaldir. Patolojik boyutta mediastinal LAP saptanmamıştır. Akciğer parankim alanlarında patolojik değişiklik izlenmemiştir. Her iki hemitoraksta plevral yüzeyler düzgün olup plevral çekinti, kalınlaşma veya efüzyon izlenmemiştir. hocam sizce bu yenı sonuç nasıl bundada bır sorun yok dıyor bız hangisine inanalım özeldeki dokturmu dogru devletteki dokturmu dogru yazmış o degerli fikirlerinize ıhtıyacımı var saygılar

10 Mart 2018 10:32
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

muhtemelen 2. doktor 1. doktorun gördüklerinin önemli olmadığını düşünmüştür, ancak isterseniz normal diye okuyan doktora diğer doktorun raporunu göstererek tekrar değerlendirmesini sağlayarak sonucu netleştirebilirsiniz, geçmiş olsun

11 Mart 2018 07:48
Soru Sahibi

merhabalar serdar hocam iyi hafta sonları hocam nasılsınız ıyısınız inşallah sayın hocam yıne sızı rahatsız edıyorum ama kusura bakmayın sıze sormak ıstedıgım eşimin meme ca hastalıgı için koruma amaclı olarak tedavilerimiz bitti 3 aylık kontrullardayız bılıyorsunuz tabia marka zerdacal kapsul kullansak sizce nasıl olur burda cogu kullannıyor ama sıze sormadan bızde kullanmak istemedik saygılar

13 Mayıs 2018 14:51
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

makul miktarlarda oldukça kullanmanızda bir sakınca olmayacağı kanaatindeyim

13 Mayıs 2018 17:31
Soru Sahibi

serdar hocam kolay gelsın ismail sivas devlet hastanesınden nasılsınız ıyısınız inşallah hocam eşimin 2 ci 3 aylık kontrolları bugun başladı sabah alınan kan sonuçları yenı cıktı filimlerde bu hafta içinde cekılacak tahlil sonuçları şöyle.MPV NORMALI *** *** ** İKEN BIZIMKI MPV 9.0 GLUKOZ NORMALI *** *** ** İKEN BİZİM GLUKOZ 127 HDL-C NORMALI 45-65 İKEN BİZİM HDL-C 40.1 LDH NORMALI *** *** ** İKEN BİZİM LDH 226 Ca NORMALI 8.6 -10.3 İKEN BİZİM Ca 8.5 hocam CEA NORMALI *** *** ** İKEN BIZIM CEA 2.38 CA -*** *** ** İKEN BİZİM CA-*** *** ** CA *** *** ** İKEN BİZİM CA-*** *** ** sonuçlar böyle hocam eşimin memede veya akcıgerınde kanser belırtisi olsa bu ca tahlilleri yuksek cıkardı degılmı bu kolestrol ve şeker tahlili için ne yapmalıyız saygılar

4 Haziran 2018 14:22
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

her ne kadar bu değerlerin bazıları normal sınırların dışındaysa da müdahale gerektiren ya da endişe yaratan bir sorun görünmüyor, kolesterol ve kan şekeri için endokrin doktorlarının değerlendirmesi uygun olur, geçmiş olsun

4 Haziran 2018 19:38
Soru Sahibi

serdar hocam kolay gelsin eşimin ilaçlı üst abdomen fılım sonucu soyle TÜM ABDOMEN BT İNCELEMESİ ; Oral ve IVKM verilerek 5 mm kesit kalınlığında yapılan incelemenin değerlendirilmesinde; Karaciğer boyutu normalden büyük 220 mm ,kontur ve parankim yapısı tabii görünümdedir.Koledok ve intrahepatik safra yollarında dilatasyon izlenmedi.Hepatik ve portal venöz sistem tabiidir. Safra kesesi boyut ve duvar kalınlığı normal olup lümen içi patoloji izlenmedi. Dalak boyut ,kontur ve parankim yapısı tabii görünümdedir. Pankreas boyut ,kontur ve parankim yapısı tabii görünümdedir. Her iki böbrek normal lokalizasyonda olup boyut , kontur ,parankim yapısı düzgün olup , İVKM enjeksiyonundan sonra fonksiyon göstermektedir. Pelvikalisyel sistemleri tabiidir. Üreterler normal trase ve kalibrasyondadır. Sürrenal bezlerin şekli,büyüklüğü normal olup patolojik dansite farklılığı saptanmamıştır. Mesane duvar kalınlığı normal olup lümen içi patoloji izlenmedi. Batında serbest veya loküle sıvı izlenmedi. Vertebral kolonda skolyoz izlendi.Kemik yapılarda dejeneratif değişiklikler mevcuttur hocam bu kemik yapıları yazan bölüm kötu bır seymı eşim bu hastalıktan önce 15 sene içinde 2 defa bel fıtıgından amalıya oldu onun bır etkisimi saygılar

6 Haziran 2018 11:35
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

kemik bulguları yaşla olan aşınma sonucu görülen sorunlar, egzersiz iyi gelecektir, diğer her şey yolunda, gözünüz aydın, geçmiş olsun

7 Haziran 2018 05:44
Soru Sahibi

günaydın sayın hocam allah razı olsun sızden o degerli fikirlerinizi hep bızımle paylaşarak bız rahatlatıyorunuz. bayramınızı kutlar nıce bayramlara dılerim saygılar

7 Haziran 2018 08:20
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

teşekkür ederim, sizin de bayramınız kutlu olsun, iyilikle kalın,

9 Haziran 2018 16:26
Soru Sahibi

hocam kusura bakmayın rahatsız edıyorum yıne ama affetin bt torks sonucu cuma günü cıktı. 3 ay önceki bt troks sonucunda cd yı ozel hastanede okutuldugunda ordakı radyolog sol akcigerdealt lob laterobazalde 3 mm capta bır adet nonkalsifiye subplevral noduler imaj izlenmektedir. diye bıze rapor vermişti aynı cd calıştıgımız hastanede bakan radyolog hiçbır şey yok her şey normal demişti.3 ay sonra bugun cıkan bt toroksta şimdi ise calıştıgımız hastanenın radyologu SOL AKCIGERDE APİKOPOSTERİOR SEGMENNTTE 8,7 MM ÇAPINDA SUBPLEVRAL NÖDÜL İZLENDİ diye yazmış.hocam bu sonuçlar tehlikelimi akcıgerde bır sorunmu var internette inceledigim kadar buna leke dıye yazıyor ama yınede sizin o degerlı fıkırlerınıze yine ihtıyacımız var.hocam bu bt toroksda eger akcıgerde kanser durumundan şüphelenılmış olsa ıdı metaztas dıye yazardı degılmı hocam hocam bu durum korkulacak bır durummu bu kadar tedavi hem memeye hemde akcıgere tedavı aldık bu ılaçlar boşamı gitti acaba hocam artık belkı bana kızacaksınız ama ne yapayım devamlı sızı rahatsız edıyorum ama kusura bakmayın caresızlık içindeyım burdaki doktrumuz cuma gunu filimlere bakarak her şey yolunda ca tahlillerimiz temız meme ultrasyonları güzel bır sorun yok ama cigerdeki nodul bıraz buyumuş diye bızden tekrar pet istedi.pedin sonucuna göre eger kötü bır cıkarsa ışın tedavisi veya amalıyat dıyor sizce bu durumumuz nasıl hocam eşim ve ben cok korku içindeyiz bu nodul tehlikelimi sizce ne yapmalıyız ışınla gecermı bu nodul saygılar

10 Haziran 2018 08:35
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

daha önce olmayan ya da en fazla 3 mm olan bir modül şimdi 8 mm ise ne odluğunun anlaşılması için bir PET çekilmesi düşünülebilir, geçmiş olsun

10 Haziran 2018 22:55
Soru Sahibi

degerlı ınsan serdar hocam gunaydın ramazan bayramınızı canı gönülden kutlar nıce bayramlar dılerım vucutta kanser belırtisi yokken ca tahilleri hep düşük temız iken pett sonucu nasıl cıkar iyi bayramlar

16 Haziran 2018 09:43
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

İhtimaller düşük de olsa Maalesef kanser hastalığında hiç bir tetkik %100 garantili değildir, size de iyi bayramlar

16 Haziran 2018 12:53
Soru Sahibi

serdar hocam kolay gelsin eşimin pet sonucu cıktı bız ne beklerken sonuç nasıl geldı bızde anlamdık hocam o degerelı fıkırlerınıze yıne ıhtıyacımız var sonuç şöyle.... troks bölgesı Sol akçiger üst lob lingular segment bölgesınde subplevral alanda izlenen, boyutu 11*9 mm olarak ölçülen nödüler lezyonda artmış F-FDG tutulumu izlenmiştir.(SUVmax4.2) Sag akçıgerde üst lobda fistür komşulugunda izlenen boyutu 7*5 mm olarak ölçülen nöduler lezyonda çok hafıf artmış F-FDG tutulumu izlenmiştir.(SUV max 1.5 ) MEME VE AKSİLLA Sol aksiller bölgede pektoralis minor posterıorda izlenen içersınde milimetrik hıperdens alanların izlendiği boyutu 16*10 mm olarak ölçülen lezyonda (lenf nodu?) artmış.F-FDG tutulumu izlenmiştir.(SUVmax 3.2) Sag meme üst iç kadranda izlenen boyutu 11*10 mm olarak ölçülen düzensiz konturlu lezyonda artmış. F-FDG tutulumu izlenmiştir.(SUVmax 2.7) İSKELET SİSTEMİ Sağ 9.kosta posteriroda hafif sklerozun da eşlik ettıgı hafıf artmış.F-FDG tutulumu izlenmiştir.(SUVmax 2.8) sonuçlar böyle hocam ben burdakı doktorlara eşimin akçıgerdekı lekeler 5 sene once kı kemo tedavisinde bıle vardı akcıger fılımlerınde cıkıyordu unıversıtedkı onkolg dokturumuz bakıyor bır sorun yok yanı sıcrama yok dıyordu hatta ben akcıger fılımlerı cd bastırıp gögüs dokturlarına baktırıyordum onlarda metataz degıl daha once gecrmış oldugu boranşıt veya gögüs hastalıklarından kalan lekeler dıyorlardı takı 1.5 sene önce cıkan bu defa sağ memedekı yenı oluşan sorun olunca pet cekıldı ordada cıkınca ılac tutunca akcıgerdede sorun var dendı eşim 15 sen içinde 2 defa bel fıtıgından amalıyat oldu pette ılac kemıkler yapışma var dıye kemıktede sorun var denılıyor şimdi cekılen sıntıgarıfıde bır sorun yok ama anlamıyorum bızım bu 5 sene içinde ıkı defa kemo tedavısı boşamı gıdıyor sonu alalı 8 ay önce aldık hem memeya hem akcıgere dıye verıldı 8 ay sonra sonuç bu ılacların faydası olmuyıormu hocam şimdi yenıde 6 veya 8 kur 21 günde yıne ılac tedavsı denılıyor hocam 8ay ınce ıkı defa 3aylık kontrullarda sadece cıgerdeki leke vardı 8 mm olan şimdi pette neler cıktı anlamadım pet yanlış bılgı verırımı ne yapalım sayın hocam tedavıyı aldırmasam bır sorun olurmu eşimin genel durumu cok ıyı şukur ca tahlıllerı temız cekılen ultrasyonlar tomografılerde göğüs ve lenflerle ılgılı bır sorun yok ama bu pette sonucunda nasıl oluyorsa butun sorunlar yenıden ortaya cıktı hocam ben bu pett sonucuna guvenmıyorum eşime bu yenı uygulanacak olan 3 defa kemoyu aldırmasak olurmu eşim tek kol kaç senedeır damar sıkıntı var şimdi bırde port takılacak bu portların hem kan alınanı hemde ılac verılenı varmı hocam inanın cok kötu bır durumdayım ne olur bıze bır yol gösterın degerlı fıkrınıze ıhtıyacımız var saygılar

27 Haziran 2018 08:47
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Kemoterapiler kanser hastalığını tamamen silmeyi başaramıyor kanseri bir süreliğine kontrol altına almak için uygulanıyor, onun için bir süre sonra tekrar alevlenme olması beklenen bir durum, kolay gelsin

27 Haziran 2018 11:12
Soru Sahibi

hocam kolay gelsın hayırlı cumalar sıze sormak istedıgım eşimin teavıden sonra 3 aylık ıkı defa kontrollarda ilçalı bt troks fılımlerı cekıldı ultrasyonlar cekıldı ultrasyonlarda sag meme ve sol koltuk atları hep temız cıktı bır sorun yok bt troks ılaçlı fılımlerde sadece akcıgerde ilk kontrolda 3mm bır nodul ıkıncı fılımde bu nodul 8 mm olarak cıktı yanı hocam pet sonucundakı yazılanlar oyle bır dorum olsa ılaçlı bt trokslarda cıkmazmı pet te ılaçlı olarak cekılıyor bt troksata ılaclı olarak cekılıyor pette cıkan sonuçlar bt troksalarda cıkmadı ben bu sonuçtan anlamadım ya petı okuyan yanlış okuyor yada bt troks okuyan 8 ay önçe aldıgımız ılaçlar boşunamı gitti anlamadım ne yapmayılım saygılar

29 Haziran 2018 08:47
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

kimsenin bir hatası yok, BT ile PET birbiriyle birebir uyumlu olmayabilir, kemoterapiler kanser hastalığını tamamen silmeyi başaramıyor kanseri bir süreliğine kontrol altına almak için uygulanıyor, onun için bir süre sonra tekrar alevlenme olması beklenen bir durum, hasta ilacı boşuna almış olmuyor, ömrünü biraz daha uzatmış oluyor

29 Haziran 2018 09:37
Soru Sahibi

serdar hocam iyi günle İSKELET SİSTEMİ Sağ 9.kosta posteriroda hafif sklerozun da eşlik ettıgı hafıf artmış.F-FDG tutulumu izlenmiştir.(SUVmax 2.8 ) bu nedemek hocam

30 Haziran 2018 10:32
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

muhtemelen kemikte zedelenmeye bağlı bir zayıflama var olarak değerlendiriyorum

30 Haziran 2018 16:34
Soru Sahibi

serdar hocam günaydın nasılsınız ıyımısınız hocam eşime dün yenı tedavimiz olan DOXEL REDAY 138 MG ETKEN MADDESI DOSETAKSEL başlandı 21 gunde bır defa alacakmıssız hocam bunun yanında KORDEXA 8 MG dıye kortozonlu bır ılac başladı tedavı gununden önce sabah aksam tok karnına bır adet kemodan sonra 2 gün sabah aksam 1 adet tok karnına yanı 3 gün içilecekmiş kemoyu aldıgımız gun alınmıyacakmış.sayın hocam bu eşime 3 kez başlanan bu kemo ilaçı DOXEL REDAY NASIL BIR ILAÇ EŞİMİN TEDAVİSİNDE NASIL BIR ETKI YAPAR YARARINI görürmüyüz bu hastalıktan uzun surelıgıne kurtulurmuyuz.ılaç bıze ıyı haberler verırmı saygılar

7 Temmuz 2018 09:25
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

DOXEL REDAY NASIL BIR ILAÇ: daha önce aldığı ilaçlara direnç kazanan hücreleri yenmek için etki mekanizması öncekilerden farklı bir kemoterapi ilacı EŞİMİN TEDAVİSİNDE NASIL BIR ETKI YAPAR YARARINI görürmüyüz: EVET FAYDA GÖRME İHTİMALİ VAR bu hastalıktan uzun surelıgıne kurtulurmuyuz: EVET BÖYLE BİR İHTİMAL DE VAR, UMARIM GERÇEKLEŞİR

7 Temmuz 2018 09:56
Soru Sahibi

serdar hocam kolay gelsın nasılsınız iyimisiniz,sayın hocam sıze sormak ıstedıgım eşimin 5 yıl içinde 3 defa başlanan kemoterapıde ve yenı başlananDOXEL REDAY ilaç eşimde cok buyuk yan etkılerı oldu sacları anıden dokmeye başladı beyaz kuremız 1 kadar düştü 3 gün tevagarastım 48 mg yapıldı vucutta kırkınlık bır hafta suren isal ve kemık agrıları oldu bu cuma 2 kuru alacagız.sızce bu ılac o kadar etkılımı hem memedekı hem cıgerdekı soruna iyi gelırmı saygılar

25 Temmuz 2018 10:02
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

o kadar etkılımı EVET BİR DE HASTANIN ALDIĞI KEMOTERAPİ SAYISI ARTTIKÇA BİRİKMELİ YAN ETKİLER GELİŞİR hem memedekı hem cıgerdekı soruna iyi gelırmı EVET geçmiş olsun

25 Temmuz 2018 18:58
Soru Sahibi

merhaba serdar hocam hayırlı cumalar o degerlı fıkırlerınızi bızle paylaşıyorsunuz her zaman allah razı olsun sızden hocam sormak ıstedıgımHASTANIN ALDIĞI KEMOTERAPİ SAYISI ARTTIKÇA BİRİKMELİ YAN ETKİLER GELİŞİR bu nedemek hocam birikmeli yan etkı ne saygılar

27 Temmuz 2018 13:57
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

örneğin kemik iliği hasarı zamanla birikir/artar

31 Temmuz 2018 09:20
Soru Sahibi

Serdar hocam iyi akşamlar bu kemik iliği hasarı zamanla birikir ve artar dediğiniz ne demek hocam korkulacak bir durum mu hocam eşim 5 sene oldu bu meme ca hastalığına yakalani ve 5 yıl içinde aralıklı olmaz üzere 3 defa ayrı ayrı kemoterapi aldık ve almaya devam ediyoruz bu 5 sene içinde esimde şeker tahlili bu hafta yapılan tahlilde 193 çıktı. Bu kemo ilaçları şeker hastalığı yaparmi şekeri yükseltir mi saygilar

31 Temmuz 2018 20:50
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Kemoterapi kendisi şeker hastalığına yol açmaz. Kemoterapi tedavisi sırasında vücutta oluşacak hasar kaçınılmazdır ve çoğunlukla hastalar bu süreçte kanserden öldükleri için bir sorun oluşturmaz.

2 Ağustos 2018 02:28
Soru Sahibi

serdar hocam gunaydın ismail sivas devletten hocam nasılsınız ıyısınız ınsallah sayın hocam eşimin 6 kur yeni başlanan kemo tedavisinden önce cekılen pet sonucu böyle idi troks bölgesı Sol akçiger üst lob lingular segment bölgesınde subplevral alanda izlenen, boyutu 11*9 mm olarak ölçülen nödüler lezyonda artmış F-FDG tutulumu izlenmiştir.(SUVmax4.2) Sag akçıgerde üst lobda fistür komşulugunda izlenen boyutu 7*5 mm olarak ölçülen nöduler lezyonda çok hafıf artmış F-FDG tutulumu izlenmiştir.(SUV max 1.5 ) MEME VE AKSİLLA Sol aksiller bölgede pektoralis minor posterıorda izlenen içersınde milimetrik hıperdens alanların izlendiği boyutu 16*10 mm olarak ölçülen lezyonda (lenf nodu?) artmış.F-FDG tutulumu izlenmiştir.(SUVmax 3.2) Sag meme üst iç kadranda izlenen boyutu 11*10 mm olarak ölçülen düzensiz konturlu lezyonda artmış. F-FDG tutulumu izlenmiştir.(SUVmax 2.7) İSKELET SİSTEMİ Sağ 9.kosta posteriroda hafif sklerozun da eşlik ettıgı hafıf artmış.F-FDG tutulumu izlenmiştir.(SUVmax 2.8) sonuçlar böyle idi bunun peşine 5 sene içinde 3 kesyeni başlanan kemo tedavisi olan DOSETAKSEL 138MG tedavisi başlandı 3 kur aldık bunun peşıne kontrol amaclı cekılen ilaçlı bt troks sonucunda söyle yazıuor HER IKI AKÇİGERDE 5 MM SOLID NODÜL İZLENDİ yazıyor.hocam bur yenı tedavi bize nasıl bır sonuç verır ilaç etkısını göstermeye başlamışmı eşim bu meme ca hastalıgını 3 defada olsa yenebılecekmı saygılar

5 Eylül 2018 08:40
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

öncelikle güzel sözlerinize teşekkür ederim, akciğerdeki kitleler küçülüyor gibi anlıyorum ki bu şüphesiz iyi bir haber, ancak hastalığı tamamen "yenmek" değil, küçültmek veya kontrol altına almak tıbben daha uygun bir beklenti olur, geçmiş olsun, kolay gelsin

5 Eylül 2018 22:20
Soru Sahibi

serdar hocam kolay gelsın ismail sivas devlelten hocam sıze sormak istediğm eşimin 3 defa almaya başladıgımız kemoterapi doxel reday tedavisinin 4 kur tedaviden önce yapılan kan tahlıllerınde cıkan hormon sonucu eşimin bu tedaviye başlamadan önce CA*** *** ** İDİ 3kur ılacdan sonra CA*** *** ** CIKTI bıraz yukselme var gıbı ama hocam bu normalmı 3 kur ılaç tedavisi kaldı bu ılac yukselme yaparmı bu oranlar tedavıden önce hıc bır sıkıntı yoktu hep düşüktü ama şimdi bıraz yukselme nasıl bır durum ılac bıze yarar verecekmı sızce saygılıar

11 Eylül 2018 12:07
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

bu yükselme endişe verecek kadar fazla değil ancak temkinli de olmak lazım, daha da artarsa görüntüleme biraz daha erken yapılabilir, geçmiş olsun

12 Eylül 2018 08:53
Soru Sahibi

serdar hocam gunaydın hocam doxel ready 138 mg eşimin aldıgı kemo ılacı hocam 4 kur aldık esimde bu ara oksuruk var 3 şişe oksuruk surupu kullandık tam olarak gecmedı bu ılac eşimde oksuruk yaparmı yan etkısı olabilirmi saygılar

18 Eylül 2018 08:51
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu ilaçla uzun süreli öksürük pek Mutat değildir, alerjik kaynaklı olabilir, göğüs hastalıklarına danışılabilir, geçmiş olsun

18 Eylül 2018 09:09
Soru Sahibi

serdar hocam günaydın sivas devletten ismail nasılsınız hocam iyisiniz inşallah sayın hocam eşimin 5 sene içinde 3 defa yapılan DOXEL READY 138 MG 6 KUR kemodan sonra kontrol amaclı pet sonucu şöyle.....BULGULAR.. sağ akciger üst lobda izlenen boyutu 6*4 mm olarak ölçülen nödüler lezyonda çok hafif artmış 18 F-FDG tutulumu izlenmiştir.[SUV max 1.6 önceki SUVmax 1.5] sol akçıgerde üst lob linguler segment bölgesi subplevral alanda izlenen milimetrik noduler lezyonda patolıjık 18 F-FDG tululumu izlenmemiştir. mediastinal lenfatik lojlarda pataoljık 18 F-FDG tutulumu izlenmemiştir. MEME VE AKSİLLA.. sağ meme üst içkadranda izlenen boyutu 684 mm olarak ölçülen [ önceki boyutu 11*10mm ] lezyonda patolojık 18 F-FDG tutulumu izlenmemiştir.sol pektoralis minör kası posteriorda izlenen içersinde milimetrık hiperdens alanların da izlendigi boyutu 13*6 mm olarak ölçülen yumuşak doku yapılanmasında çok hafif artmış 18 F-FDG tutulumu izlenmiştir.[SUV max.2.1 ,önceki SUV max ..3.2] YORUM... *** *** ** tarıhlı bölümümüzde yapılan pet göruntulerıyle karşılaştırıldıgında.....Sag meme üst iç kadranda izlenen boyutu 6*4 mm olarak ölçülen lezyonda patolıjik 18 F-FDG tutulumu izlenmemiş olup önceki çalışmaya göre TAM METABOLIK VE BELIRGIN ANATOMIK YANIT ILE UYUMLUDUR.Sag akcıger üst lobda izlenen boyutu 6*4 mm olarak ölçülen nödüler lezyonda çok hafif artmış 18 F-FDG tutulumu izlenmiş olup ,önceki çalışmaya göre METABOLİZMASINDA STABİLİTE İZLENİRKEN BOYUTUNDA HAFİF KÜÇÜLME izlenmektedir. SOL akçigerde üst lop lınguler segment bölgesinde subplevral alanda izlenen milimetrık noduler lezyonda 18 F-FDG tutulumu izlenmemiş olup önceki çalışmaya göre TAM METABOLIK VE BELIRGIN ANATOMIK YANIT ILE UYUMLUDUR. Sol pektoralıs minör kası posteriorda izlenen içersinde milimetrık hıprdens alanların da eşlık ettiği boyutu 13*6 mm olarak ölçülen yumuşak doku yapılanmasında çok hafıf artmış 18 F-FGD tutulumu izlenmiş olup önceki çalışmaya göre TAMA YAKIN METABOLIK REGRESYON İLE UYUMLU olarak degerlnedirilöiştir hocam bu sonuçlar nasıl sızce bu yenı tedavini bize yararı olmuşmu veya yıne tedavı gerekıyormu bize saygılar

8 Kasım 2018 09:33
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

bu sonuçlar nasıl ÇOK İYİ sızce bu yenı tedavini bize yararı olmuşmu EVET veya yıne tedavı gerekıyormu EVET BU ŞARTLARDA 3 KÜR DAHA AYNI TEDAVİNİN ALINMASI İYİ OLUR GEÇMİŞ OLSUN, KOLAY GELSİN

8 Kasım 2018 09:58
Soru Sahibi

serdar hocam kolay gelsın ismail sivas devletten hocam nasılsınız ıyısınız inşallah hocam size sormak istedigim bılıyorsunuz 6 kur doxel readt 138 mg ilaç tedavisinden sonra cekılen pet sonucuna göre siz 3 kur daha ılac alın demıstınız.bu 3 kur ılactan önce yapılan ca tahlıllerı CEA 3.84 İKEN BUGUN CEA 3.27 CA-*** *** ** IKEN BUGUN CA-*** *** ** CA-*** *** ** İKEN BUGUN 29.2 CIKTI bugun aldıgımız ılacla toplam 9 kur kemo oldu hocam bu ılacları aldıgımız halde bu CA 15-3 NEDEN 29.2 CIKTI bu kadar yedavı görduk ılacların hayrı olmuyormu yoksa hocam bu ca anın yukseklıgı sorun olurmu yıne bıze oncekı cekılen pet sonucu genelde temızdi bır yerde ufak bır yerde sorun var dıye 3 kur daha aldık ılacı sizce bu ca 15-3 yukseklıgı için yıne ılaca gerek varmı ne yapalım bır zahmet bızı bır aydınlatın saygılar

21 Aralık 2018 14:37
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu kadar kemo yeter, daha önce de yazdım, metastaz yapmış kanserde tedaviler şifa sağlamaz hastalığı bir süre kontrol altında tutar, umarım bu sefer uzun süre kontrol altında kalır, iyi seneler

21 Aralık 2018 14:52
Soru Sahibi

serdar hocam gunaydın ismail sıvas devletten hocam nasılsınız ıyımsınız inşallah iyisiniz sayın hocam eşimin bt troks sonuçları yenı cıktı sonuçlar şoyle her iki akçıgerde büyüğü 8 mm capında bır kaç adet solıd nödül izlendi met ? L4-5 VE L5 -S1 disk aralıkları daralmıştır.kemık yapılarında yer yer litik ve sklerotık alanlar izlendi.met? dıye yazıyor hocam cıgerdekı lekeler eşimde bu hastalıktan öncede vardı gecırdıgı bronşıt ve zature hastalıklarında kalan lekeler bızım 6 sene önce ılk meme ca oldugumuz ve tedavı gördugumuz zaman cekılen akcıger fılımlerınde bıle cıkıyorsdu o zaman bıle met denmıyordu .gögıs dokturlarına muane ettırıyorduk met gıbı bır durum olmadıgını söyluyorlardı.takı 2 kemoya başlamdan önce cekılen pet ve bt lerde ılac verılıp ılacların orayı tutmasına met dıye akcıger ıcınde kemo aldık .şimdide kemıklerde sorun var denıyor hocam eşim 15 sene ıcınde 2 defa bel fıgından amalıyat oldu ılk hastalıktedavısı bıtınce cekılen sıntıgarı temız ıdı şimdiye kadar kemıkle ılgılı bır sorun var denmıyordu.hocam gecen sene 2 kemo bıtınce burdakı dokturumu kemık içinACLASTA 5 MG dıye bır ıgne yaptırdı bu martta ıkıncı yapılacak.sayın hocam bu 6 sene ıcınde 3 defa yarı ayır kemo tedavısı aldık hemde 9 kur ayrı ılaclar hem meme hem akcıger ıcın bu ılaclar bıze hıcmı hayrı olmadı sayın hocam boşamı alfık bız bu ılaçları eşimin genel durumu ıyı bır sıkıntı yok sızce bu sonuçlar nasıl gercekten met varmı o degerlı fıkırlerınıze ıhtıyacımız var saygılar

15 Ocak 2019 09:48
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Akciğerdeki kitlelerin ve kemikdeki bulguların bir önceki görüntüleme ile kıyaslanarak büyüyüp küçüldüğünün açığa kavuşturlması önemli. Siz daha önce de "hayrı olmadımı" deyince yazmıştım, bu ilaçlar eşinizin ömrünü uzatmak için verilen tedaviler ve kendisi de sağ olduğundan "boşuna" almadığınızı düşünüyorum, kolay gelsin

15 Ocak 2019 10:26
Soru Sahibi

serdar hocam gunaydı hayırlı sabahlar hocam nasılsınız ıyısınız ınşallah.sayın hocam esimin yenı cekılen ve du aldıgım pet sonucu şöyle.Troks bölgesi..Sağ akçiger üst lob posterior segment bölgesinde izlenen boyutu 11*9 mm olarak ölçülen (önceki boyutu 6*4mm)nödüler lezyonda artmış 18F-FDG tutulumu izlenmiştir.(SUVMAX 6 ÖNCEKİ SUV MAX 1.6)Solakçiger üst lop apikal segment lateralinde izlenen boyutu 5*4mm olarak ölçülen buzu cam dansitesinde nodüler lezyonlada belirgin patolıjık 18 F-FDG tutulumu izlenmemiştir.Sol akçigwe ust lop lingüler segment bölgesinde önceki çalışma ile benzer görunumde subplevral alanda izlenen milimetrik nödüler lezyonda ve bunun komşulugunda izlenen plevral uzanımlı lınerr kosolıde alanda belirgin patolojık 18F-FDG tutulumu izlenmemiştir.Mediastinal lenfatik lojlarda patolojık 18 F-FDG tutulumu izlenmemiştir.Meme ve Aksilla..sol pektoralis minor kası posteriorunda içersinde milimetrik hiperdens alanların da izlendiği boyutu 14*10 mm (önceki boyutu 13*6 )olarak ölçülen yumusak doku yapılanmasında artmiş 18 F-FDG tutulumu izlenmiştir.(SUV MAX 4.9 ÖNCEKİ SUV MAX 2.1) Sol meme ve akşiller alanda operasyon materyalleri izlenmiştir. İSKELET SİSTEMİ. L4-5 VE L5-S1 intervertebral aralıklarla hava imajları izlenmekte olup ön planda osteodejeneratif degişklikler ile uyumlu oldugu düşünülmüştür. kemik iliginin 18 fdg tutulumu difüz hafıfce artmış olarak izlendi YORUM .Sag akcıger üst lop posterior segment bölgesinde izlenen boyutu 11*9 mm olarak ölçülen noduler lezyonda artmış 18 F-FDG tutulumu izlenmiş olup .tanımlanan lezyonun METABOLIZMASINDA VE BOYUTLARINDA PROGRESYON izlenmiştir. Sol akcıger ust lop apıkal segment lateralınde izlenen boyutu 5*4 mm olarak ölçülen buzlu cam dansitesinde nödüler lezyonda belirgin patolıjık 18 F-FDG tutulumu izlenmemiş olmakla bırlıkte takıp önerilir.Sol pektoralıs minör kası posteriorunda icersinde milimetrik hıperdens alanlarında izlendiği boyutu 14*10 mm olarak ölçülen yumuşak doku yapılanmasında artmış 18 F -FDG tutulumu izlenmiş olup BOYUTU VE METABOLIZMASINDA PROGRESYON izlenmiştir.Kemik iliğinin 18 F-FDG tutulumu diffüz hafıfce artmış olarak izlenmekte olup ön planda yakın zamanda uygulanan kemoterapıye sekonder reaktıf degişiklikler ile uyumlu oldugu düşünülmüştür.klinik korelasyon önerilir.hocam sonuçlar böyle burdakı dokturumuz eşime konseye sokmak ıstedı amalıyatla o cıgerdekı lezyonları almak ıçin ama esım kabul etmedı şimdi bır kac gun sonra eşimi ışın tedavisine girecek cıgerdekı bu sorunlar ıcın sızce bu ışın tedavısı bu lezyonlar ıyı gelırmı zor olurmu kac gun alsak ıyı olur .hocam bırde baştada soyledıgım gını bu akcıgerdekı noduller esimde 10 seneyı geckındır var bu meme ca hastalıgına yalalanmadanda vardı burdakı dokturumuza dıyoruz daha öncede vardı dıye ama anlatamıyorum 6 sene önce ilk yakalandıgımız vardı 3 sene önce 2 hastalıgımıza yakalanıncada vardı bu ıkın cı hastlıkta tedavlerde devamlı pet cekıldıgınde verılen ılac oraları tutunca 3 senedır hem meme hemde akcıgerdekı sorunlar içinde toplam ayrı ılaclar olmak üzere 18 kur damardan kemo 6 ayda agızdan xeloda 500 tablet aldık bu kadar ılac göre esimin meme ve lenflere ıyı gelen ılaclar akçıgerdeki bu lezyonlar neden ıyı gelmıyor akcıgerde kanser olsa bu ılaclar bu sorunlarıda ıyılştırmezmı.ne yapacagımızı şaşırdık şimdi bu ışın akcıgerdekı lezyonlar ıyı gelırmı ışın tedavısınden sonr adaha bu akcıgerdekı lezyonları yıne yaşarmıyız ışın zor olurmu kac gun onerırsınız acaba hakkınızı helal edın saygılar

26 Ocak 2019 09:47
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

ışın tedavısı bu lezyonlar ıyı gelırmı zor olurmu kac gun alsak ıyı olur IŞIN TEDAVİSİ İYİ FİKİR, 3 GÜN UYGULANIYOR ANCAK RADYASYON ONKOLOJİSİ DOKTORLARININ KARAR VERMESİ DAHA DOĞRU OLUR meme ve lenflere ıyı gelen ılaclar akçıgerdeki bu lezyonlar neden ıyı gelmıyor KANSER HÜCRELERİ VERİLEN İLACA KARRŞI BİR SÜRE SONRA DİRENÇ KAZANDIĞI İÇİN BU İLERLEMELER OLUYOR HAKKIM HELAL OLSUN, İYİLİKLER DİLİYORUM

26 Ocak 2019 19:32
Soru Sahibi

serdar hocam gunaydın her sorumuzda bızı rahatlatıyorsunuz allah razı olsun sızden hocam bu 3 günl k ışın tedavis aynı daha önce memeden aldıgımız gıbı on tarafatanmı yoksa sırt tarafında mı oluyor bu kısa tedavi esime acı verımı akcıgerden oldugu için sıkıntı olurmu saygılar

27 Ocak 2019 09:22
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

TEŞEKKÜR EDERİM on tarafatanmı yoksa sırt tarafında mı oluyor: 3 BOYUTLU VE 170 KÜSUR KAYNAKTAN TÜMÖRÜN MERKEZİNE ODAKLANMIŞ BİR TEDAVİDİR bu kısa tedavi esime acı verımı HAYIR akcıgerden oldugu için sıkıntı olurmu HAYIR GEÇMİŞ OLSUN

28 Ocak 2019 18:32
Soru Sahibi

serdar hocam hayırlı sabahlar ısmail sıvas devletten hocam nasılsınız ıyısınız ınsallah hocam yıne o degerlı fıkırlerınıze ıhtıyacımız var hocam burdakı dokturumuz esıme ışın tedavisinden önce meme emarı cektırdı .emar sonucana göre eger memelerde sorun olursa memelerın için boşaltıp sılıkon yaptıralım dıye bıze bır fıkır sundu emar sonucunda memelerde sorun cıkmadı ama sol kol lenflerde ufak bır yerde sorun cıktı emar sonuc soyle hocam Sag meme üst iç kadranda göruntu distorsıyonuna sebep olan 2.5 cm çaplı sinyalsız arterfakt izlenmektedir. Sol meme üst dış kadranda belırgın bır şekılde bulunmayan ve sagıtal incelemelerde ince spiküler uzanımlar bulunan 20 mm boyutlu alanlar izlenmektedir.İVKM sonrası sol meme üst dış kadranda aksiller kuyrukta lenf nodu ile uyumlu kortikal kontrast tutulumu gösteren 12 mm çaplı intrammarian lenf nodu mevcuttur.bu lenf nodundan yapılan intensite zaman egrisinde TİP 3 paternde dinamık egri elde edılmıştır.bıyopsı önerılır.sonuç boyle hocam esımın ılk hastalıgada sol meme sol kol lenflerınde sorun cıkmıştı 6 sene önce bılıyrsunuz meme alınmadı sol kol lenflerden 16 sı alındı 4 adetınde sorun cıkmıştı.şimdi bu yenı emarda yazan bu sol dakı sorun yıne aynı yerdenmı kesın bır hastalık denmıyor degılmı size göre memelerde bır sorun yok degılmı hocam burdakı dokturumuz ışın tedavisinden sonra ıstersenız o lneflerı amalıyatla alalım dıyor ama esım kabul etmıyor hocam meme boşaltma dıye bır sey yok degılmı bu emar sonucuna göre bırde akcıgere ışın alırken bu lenflerede ışın teadvısı alsak yararı olurmu hocam eşim artık dayanacak gucu kalmadı hocam 6 senedır 3 defa ayrı ılaclar olmak uzere 30 defa yakın kemo aldık hocam bu ılaclar hıcmı yararı olmuyor sayın hocam yne o degerlı fıkırlarınızle bızı bır aydınlatırsanız sevinirim saygılar

11 Şubat 2019 11:19
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

bu sol dakı sorun yıne aynı yerdenmı HAYIR kesın bır hastalık denmıyor degılmı EVET size göre memelerde bır sorun yok degılmı BİLMİYORUM meme boşaltma dıye bır sey yok degılmı VAR AMA HASTAMIZIN İHTİYACI OLMAYABİLİR bu emar sonucuna göre bırde akcıgere ışın alırken bu lenflerede ışın teadvısı alsak yararı olurmu HAYIR ılaclar hıcmı yararı olmuyor ÖMRÜNÜ UZATMAYA DEVAM EDEREK YARARLI OLUYOR KANAATİNDEYİM, GEÇMİŞ OLSUN, KOLAY GELSİN

13 Şubat 2019 16:35
Soru Sahibi

sedar hocam gunaydın nasılsınız ıyımısınız hocam eşime yenı alacagımız ışın tedavisi belli oldu 6 gun akcıgere 6 gun sol kol lenfler için işın alacagız once akçıgere yuksek oranda olmak uzere bırer gun arayla ışın verecekler bır gun alacagız bır gun dınlenecek.aynı tedavı bu defa sol kol lenfler ıcın yapılacak sızce bu ışın tedavısı akcıger ve sol lenfler ıçın ıyı gelırmı bu defada hastalıgı yenebılırmıyız bu tedavilerle saygılar

19 Şubat 2019 08:49
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

bu ışın tedavısı akcıger ve sol lenfler ıçın ıyı gelırmı İYİ GELECEKTİR UMUDUNDAYIM bu defada hastalıgı yenebılırmıyız: YENMEK DEĞİL DE KONTROL ALTINA ALMAK MÜMKÜN OLABİLİR KANAATİNDEYİM, GEÇMİŞ OLSUN, KOLAY GELSİN

19 Şubat 2019 17:16
Soru Sahibi

serdar hocam kolay gelsın 14mart tıb bayramızı kutlarım nasılsınız hocam ıyısınız ınşallah hocam esımın 12 gunluk akcıger ve lenf işin tedavısı dun bıttı.bugun bızım burdakı dokturumuz eşıme yenı onaylanan bır ılac olanTALAZOPARIB 1MG başladık 3 ay gunde bır defa olmak uzere kullanacagız hocam bu ılac nasıl bır ılac etkısı nasıl esıme ıyı gelırmı bu hastalıga nasıl bır etkı yaratır sızınde dedıgınız gıbı uzun bır sure bu meme ca hastalıgını daha yaşamak inşallah hocam.bu ılacın yan etkılerı sızce nasıl damardan aldıgımız kemo ılacalrı gıbı sac dokermı kan degerlerınde duşukluk cok yapıyormus galıba onun için burda her hafta kan sayımları yapılacak bu tedavı nasıl bır etkı yaratır ıyı tarafıyla ve kotu tarafıyal saygılar

14 Mart 2019 14:48
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

bu ılac nasıl bır ılac ÜMİT VADEDEN YENİ BİR İLAÇ ılacın yan etkılerı sızce nasıl damardan aldıgımız kemo ılacalrı gıbı sac dokermı HAYIR kan degerlerınde duşukluk cok yapıyormus galıba AMA GENELLİKLE BU DÜŞÜK KAN SAYIMLARI BİR SORUNA YOL AÇMIYOR bu tedavı nasıl bır etkı yaratır ıyı tarafıyla ve kotu tarafıyal FAYDALI OLMASINI DİLİYORUM KOLAY GELSİN

14 Mart 2019 20:07
Soru Sahibi

serdar hocam mırac kandılınızı tebrık eder,nıce kandıllere hep bırlıkte olmak dıleyle saygılar kolay gelsın ismail sıvas devletten

2 Nisan 2019 10:16
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

teşekkür ederim, sağlıcakla kalın

3 Nisan 2019 09:02
Soru Sahibi

gunaydın dert babası degerlı ınsan serdar hocam berat kandılınızı kutlar hayırlı cumalarınız olsun nıce yıllara hep beraber ınşallah saygılar

19 Nisan 2019 11:54
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

teşekkür ederim, ben de sizin kandilinizi kutluyor, sıhhat ve afiyet diliyorum

19 Nisan 2019 17:31
Soru Sahibi

gunaydın degerlı insan dert babası serdar hocam hayırlı ramazanlar nasılsınız ıyımısınız sayın hocam yıne sızı rahatsız edecem ama kusura bakmayın hocam eşimin 3 kutu olan talazoparıb 1mg tablet olan ılacın ıkıncı kutusu cuma gunu bıttı kontrol ıcın yapılan tahlıl sonucları bu defa bızı korkuttu hocam sonuçlar şoyle.. cuma yapılan RBC 2.69 BIR AY ONCEKI 4.36 HGB 7.7 BIR AY ONCEKI 11.8 HCT 21.1 BIR AY ONCEKI 35.3 PLT 98 BIR YAONCEKI 167 ALP 109 BIR AY ONCEKI 115 T.PROT 6.18 BIR AY ONCEKI 6.0 cıktı hocam burdakı dokturumuz bu sonuçlara gore bızı hemotoljıye gönderdı bu kullandıgımız ılacın yan etkısınde nadırde olsa losemı kan kanserı rıksı varmış onun için bırde orda PERIFERIK TAHLILI bakılınsı dıye orda tahlıl yaptırdık ordakı hormon sonuçları şöyle... yenı yapılan DEMIR 227.0 ESKISI 54 UIBC 14.4 ESKISI 276 FERRİTİN 342.8 ESKISI 94.3 PERİFERIK incelemede hemotoljı dokturu losemı ılgılı bır sorun yok dedı kullandıgınız ılactan olur dedı bır hafta sonra tekrar kan tahlılı bakılacak.bu sonuçlar sızce nasıl hocam korkulacak bır durum varmı losemı yonunden gercekten ılacın yan etkılerımı bırde hocam budrdakı onkıljı dokturumuz kullandıgımız ılacın son kutusunu mılıgramı 0.75 olarak duşurerek bır hafta sonra kan degerı bıraz yukselıgı zaman duşuk ayarda başlıyacagız hocam o degerlı fıkırlerınız nasıl bu ılac bu kadar etkılı ıse ınşallah esımın meme ca hastalıgıanada ıyı gelırmı hocam durumuz nasıl sızce bırde losemı hastalıgı cıkmasın bu sonuçlar ılaca baglımı sızce saygılar hakkınızı helal edın

12 Mayıs 2019 10:27
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

merhaba, size de hayırlı ramazanlar, ben de bu tablonun kullandığınız ilacın yan etkisi olduğu kanaatindeyim, geçmiş olsun, iyilikle kalın

12 Mayıs 2019 11:47
Soru Sahibi

merhaba sayın serdar hocam ısmaıl sıvastan hocam cumanızı ve kadır gecenızı tebrık eder hayırlı bayramlar gecırmenızı yuce mevladan dılerım ıyıkı varsınız saygılar

31 Mayıs 2019 10:27
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Teşekkür ederim, ben de sizin ve ailenizin bayramınız kutlar acil şifa dilerim

31 Mayıs 2019 11:20
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Teşekkür ederim, ben de sizin ve ailenizin bayramınızı kutlar acil şifa dilerim

31 Mayıs 2019 11:20
Soru Sahibi

serdar hocam gunaydın sivastan ismail hayırlı cumalar nasılsıız ıyımısınız yıne sızın o degerlı fıkrınıze ıhtıyacımız var hocam bu yenı kullandıgımız TALAZOPARIB 1M ılacın son kutusunuz kullanıyoruz burdakı doktrumuz kontrol amaclı salı gunu bt troks cektırdı sonuç yenı cıktı sonuç soyle Sağ akçigerde üst lob anterior segmentte hiler bolgeden perıfere uzanım gösteren en büyüğü 6,5--- 6 mm çapında noduler ve lıneer dansite artişları ile peridansiteler infiltrasyonlar izlendi.Kemık yapılarda dejenerasyon ve L4 -5 L5S1 sevıyesınde vakum işareti disk dejenerasyonu izlendi. sonuçlar böyle yazıyor hocam sızce bu sonuç nasıl akcıgerdekı sorun korkulacak bır durummu 2 ay once akcıgerdekı bu lekeler ıcınde 12 gun ışın aldık hayırlı haberlerınızı beklıyoruz bu aldıgımız tedavilerin yararı oluyor inşallah saygılar bu defada yendıkmı bu hastalıgı

5 Temmuz 2019 09:28
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

tedavilerden fayda gördüğünüz şeklinde değerlendiriyorum, aynı tedaviye devam etmeniz uygun gibi görünüyor, kolay gelsin

5 Temmuz 2019 13:12
Soru Sahibi

serdar hocam kolay gelsın ısmail sıvastan hocam nasılsınız ıyımsınız ıyısınız ınşallah hocam esımın TALAZOPARİB 0,75 MG tablet ılacının 5 aylık kullanınımı sonucu kontrol için yapılan bugunkı sonuçlar şöyle hocam GLUKOZ 105.0 BIZIMKI NORMALI 70-99 ALP 111 BİZİMKİ NORMALI *** *** ** LDH 270 BIZIMKI NORMALI 135- 214 MO 9.2 BIZIMKI NORMALI 4-9 RBC 3.56 BIZIMKI NORMALI 3.9 -5.5 HGB 10.9 BİZİMKİ NORMALI *** *** ** HCT 33.4 BIZIMKI NORMALI 34.9 -44-5 RDW CV 16.3 BİZİMKİ NORMALI 12.3 -15.1 RDW SD 54.4 BİZİMKİ NORMALI *** *** ** PLT 137 BİZİMKİ NORMALI *** *** ** PDW .8.7 BİZİMKİ NORMALI 9.4- 18.1HOCAM sonuçlar böyle bu sonuçlar nasıl sızce hocam esım 20 gun önce bogaz agrısı oksuruk bogaz enfeksıyonu gecırdı 2 kutu AMOKLOVIN BID 1000MG tabletten 2 kutu oksuruk surupundan 2 kutu bıtırdı halada arada oksuruk var bu sonuçlarda bu ılacların etkısıde olurmu bu TALAZOPARİB 0.75 mg ılacı gunde 3 defa aynı anda alıyoruz bu ılac esımın meme ca hastalıgına nasıl bır etkı verırı sızce bu ılac bu sonuçlara gore durumumuz nasıl sızce saygılar

20 Ağustos 2019 14:47
Prof. Dr. Serdar Turhal
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

anormal kan tetkiklerinde endişe verici bir bulgu yok, bu ilaç bu hastalıkta umut veren bir tedavi, umarım eşinizde de faydalı olacak, geçmiş olsun, kolay gelsin

20 Ağustos 2019 15:24