KB
Soru Sahibi
11 Şubat 2021 13:48

Svt veya sinüs taşikardi

Merhaba hocam. 1 senedir çarpıntım vardi çok stresli bir yildan sonra 14 ekimde 2019 da başladı ilk göz kararması terleme aniden artan *** *** ** nabiz ile acillik oldum gittiğimde ekg de 127 ye düşmüştü sinüs taşikardi çıktı. Tam 2 saat sürdü o çarpıntı sakinleştirici verip düşürdüler. Holter sonucumda ayni sinus taşikardi cikti. Eko da da hafif mvp. Doktor kalbinde bir problem görünmüyor dedi. O günden sonra 15 günde bir rahatsiz etti bu çarpıntilar bir anda 150 ye firliyordu ve tansiyon da 15/10 lara. 5 tane daha kardiyolog gezdim ekg yi gorunce sende ritim bozuklugu yok stres panik atak anksiyete diyip olunca yarim dideral ic dediler. Ama ben asla yarim kullanmadım olduğunda hep çeyreğin yarısı kadar kullandim. 30 dk sonra düşüyordu. 6 ay böyle carpintilarla geçti sonra iyice azaldı ve 9 ay boyunca da tamamen düzeldi çarpıntilar , düzeldi derken aniden başlayan 150 lere çıkan çarpıntım olmadi. Ama arada çok stresliysem yine *** *** ** araliginda attigi oluyor ceyregin yarısı kadar yani çok az doz dideral aliyorum 20 dk icinde düşüyor. Çok yoruldum artık gerçekten psikolojik degil de ritim bozuklugu olup bulamamış olabilirler mi hocam ? Mesela ilk ekim 2019 da aniden *** *** ** atarken acile gidene kadar svt olup ekg de sinus tasikardiye dönmüş olabilir mi 127 ye düşmüştü çünkü ekg çekilirken. Çok korkuyorum bundan hocam aslında svt olup teshis edemediler diye.Psikolojik çarpıntı 2 saat sürer mi? Napicagimi bilmiyorum artik kafam 1 senedir kalbimde

3 cevap
Cevaplar (3)

*** *** ** arası çarpıntıların çoğu sinuzaldir svt veya pat lerde kalphıxı *** *** ** arasına çıkar sizinki sünüzal

11 Şubat 2021 16:14
KB
Soru Sahibi

Cevabınız için çok teşekkür ederim hocam. Son olarak sinüs tasikardiler 1 2 saat sürebilir mi ve ölüm tehlikesi var mı? Teşekkürler

12 Şubat 2021 00:00

12 saat sürer ama genelde 100 ün üstünde değildir 12 saat çok uzun bir süre 1-2 saat sürebilir

15 Şubat 2021 10:33
KB
Soru Sahibi

1-2 saat demek istemiştim hocam çok teşekkür ederim cevaplarınız için

15 Şubat 2021 10:38

GEÇMİŞ OSUN

17 Şubat 2021 10:44