3 Şubat 2016 01:08

Sureklilik arz eden sirt agrisi

Merhaba Hocam, Oncellikle bizler zaman ayirdiginiz cok teskkur ederim. Hocam, yaklasik 3 aydir sirt bolgemde (tam midenin karsi tarafi ve etrafi seklinde) agri var. son iki haftadir oldukca artti. Gece uyuduktan sonra agri duymuyorum. Ancak sabah kalktigimdan gece yatana kadar surekli bir agri hissi var. Azalan bir agri degil. Artan veya sabit kalan bir agri tarzinda. Dahiliye uzmanina gorundum ve benden idrar/gaita ve kan testleri istedi. Gaitada gizli kan yok, Idrar normal. Kan degerleri: ALT 141 [Ref deg 41], Alfa- feto protein (AFP) 3.42 ng/mL, AST 54 [Referans Deger 37], BUN 11.68 mg/dL [ref deg 8 - 24], CA-*** *** ** U/mL [ref deger 27], CRP 1.14 mg/L[Ref deg 5], Sed'mentasyon 1mm/saat [ref deg 0-10], HbA1C 5.9 % [ref deg 4 - 6], Glukoz 91 mg/dL [ref deg 74 - 106], HDL kolesterol 49 mg/dL [Ref deg 40 - 60], Kalsiyum (Ca) 9.4 mg/dL [Ref deg 8.6 - 10.0], Kan üre azotu (BUN) 25.0 mg/dL [Ref deg 17 - 43], CEA 2.01 ng/mL [Ref deg *** *** **], Fosfor (P) 3.9 mg/dL [Reg deg 2.6 - 4.5], Trigliserid 86 mg/dL [ref deg 150], Parathormon (PTH) 67 pg/mL [ref deg 15 - 65], Kolesterol 180 mg/dL [Ref deg 90 - 200], Kreatinin 0.94 mg/dL [ref deg 0.70 - 1.20], LDL kolesterol 114 mg/dL [ref deg 100], HDL kolesterol 49 mg/dL [ref deg 40 - 60]. Hemogram degerlerinde HGB yuksekligi var. Hocam, yaklasik 1 sene once tirnaklarimda olan degisiklikler nedeni ile cildiye uzmanina gorunmustum ve mantar cikmamisti. Sedef olabilecegi belirtildi ancak kesin tani konulmadi. Vucutta dokuntu yok. bu agrinin nedeni sedefe bagli romatizma olabilir mi? Torakal MR cekimi sirttaki romatizmayi gosterebilir mi? Daha once vol..ren yazilmisti ancak mide problemi nedeni ile kullanamamistim. Simdi mide koruyucu ilac ile birlikte Vol..ren almak karaciger acisindan bir problem olusturur mu? Umarim cevaplarsiniz.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Dorsal vertebral mr tanıya yardımcı olur. Bir de25 hidroksi d vitamini baktırabilirmisiniz?

3 Şubat 2016 05:26
Soru Sahibi

Merhaba Hocam, Daha onceki sorularima vermis oldugunuz cevaplar icin cok tesekkur ederim. Sirt agrisi nedeni ile cekilen torokal mr da raporun 'T9-T10-T11 vertebra korpus end platelerinde schmorl nodulleri mevcuttur. Trorokal ıntervertebral disklerin intensite yükseklik ve konturlari normaldir. Spinal kord intensite kontur boyutlari normal olup L1-L2 intervertebral diski düzeyinde sonlanmaktadir. Spinal kanal genisliği normaldir.Paravertebral yumusak dokular normaldir' seklindedir. Sirt agrım sureklilik arz ediyor. hic gitmiyor hocam. tırnaklarımda sedef ile ilgili olabilecek degisiklikler de mevcut. cilt doktorlarina gorundum vucutta lezyon olmadigindan tirnaktan tam teshis konulmadi. ancak 90% sedef olabilecegi belirtildi. MR da ki bu bekirtiler sedef romatizmasi mi ile ilskili olabilir mi hocam. D vitaminine de baktirdim: 34ng/ml [REf 20=70] cikti. Karaciger enzimlerin oldukca yuksek. ALT 117 cikyor hocam. karaciger yaglanmasi var. Hocam ne yapmam gerektigi konusunda yol gosterebilirseniz cok sevinirim. Umarim cevaplarsiniz. Iyi calismalar dilerim.

7 Haziran 2016 15:47
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Tarif ettiğiniz MR bulguları sedef romatizmasını düşündürmüyor. Sedef romatizması romatizma yaptığında iltihap yapar ve o MRda tarif edilenden çok farklı bulgular verir. ALT nin yüksek çıkması ise dediğiniz gibi yağlı karaciğerle ilişkili muhtemelen. Her sedefin de romatizma yamadığını biliyoruz. Bence ağrılarınız için fizik tedavi servislerinden birine başvurmanızda yarar var

11 Haziran 2016 14:29