BL
Soru Sahibi
23 Eylül 2016 13:12

Sürekli Lökosit yüksekliği

Kızım 11yaşında ektopik böbrek rahatsızlığından dolayı sürekli idrar yolu enfeksiyonuyla mücadele ediyoruz. Lökositimiz sürekli Yüksek çıkıyor. 4-5aydır lökosit 18-20 altına düşmedi antibiyotik ve iğne de düşürmeye yetmedi. Bol su içmesi gerekiyor diyor ve antişbiotik verip duruyor Dr. Sürekli başka tedavi. Sizin tedaviye Yönelik başka fikirleriniz olabilir mi acaba ??? Teşekkürler

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. F. Lale Sever
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Ektopik böbrek , eğer başka böbrek anomalileri ile birlikte değilse tek başına idrar yolu enfeksiyonu nedeni olmaz. Ayrıca idrar tahlilinde lökosit görülmesi de her zaman idrar yolu enfeksiyonu anlamına gelmez. Kızınızda başka idrar yolu enfeksiyonu belirtileri (ateş, ağrı, sık idrara çıkma gibi) ve bulguları ( idrar kültüründe mikrop üremesi ve enfeksiyon göstergelerinin yükselmesi gibi) yoksa, sadece idrar tahlilindeki lökositlere bakarak sürekli idrar yolu enfeksiyonundan söz etmek doğru olmayabilir. Bazen, vajinal yoldan akıntı olması da idrarda lökosit görülmesine yol açabilir. Tedavi vermeden önce bu noktaların gözden geçirilmesi gerekir.

23 Eylül 2016 21:22
BL
Soru Sahibi

hocam kültürümüzde *** *** ** arası E.C. üremesi oluyor genelde

27 Eylül 2016 13:18
Prof. Dr. F. Lale Sever
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları , Çocuk Nefrolojisi

Kültürlerde de üreme oluyorsa kızınızın bir çocuk nefroloji merkezinde incelenmesi ve enfeksiyona neden olabilecek faktörlerin araştırılması uygun olur.

28 Eylül 2016 22:04