ÇK
Soru Sahibi
17 Ocak 2014 00:04

Sperm Analiz

Hocam merhaba. 26 yaşındayım. Nisan 2013'te testis tm nedeniyle sol testis alındı ve 3 kür kemoterapi aldım. Sperm dondurma işlemi yaptırdım. (Sperm dondurma işlemini testis alındıktan sonra kemoterapi alınmadan önce yaptırdım). Şu an tedavim biteli 7 ay kadar oldu. Kontrollerim normal geçiyor. Kalan sağ testis boyutu 34*16 mm ve sağ testiste intraparankimal multipl kalsifikasyonlar mevcut. Hocam kemoterapi öncesi ve sonrası sperm analiz değerlerimi paylaşıyorum. Yeni evlendim ve çocuk sahibi olmak istiyoruz. Bu sonuçlara göre çocuk sahibi olma şansımız var mı? Kemoterapi herhangi bir kısırlığa sebep olmuş mu? Çok teşekkür ederim. Saygılarımla... KEMOTERAPİ ÖNCESİ (Dondurma İşlemi Yapılan Değerler) ***Hacim: 8 ml*** ***Sayı: 1.6 milyon/ml*** ***Total hareketli: %62*** ***+4 İleri Doğru Hızlı Hareketli : %0*** ***+3 İleri Doğru Yavaş Hareketli : %37*** ***+2 Yerinde hareketli : %25*** ***Hareketsiz : %38*** ***Vitalite : %68*** ***************************** KEMOTERAPİ SONRASI ***Total Sperm : 6.70 mill/ml*** ***PR(A) : 0 mill/ml*** ***PR(B) : 0 mill/ml*** ***NP (C): 2.23 mill/ml*** ***IM (D) : 4.46 mill/ml*** ***PR (A+B) : 0 mill/ml*** ***Total Motilitiy : 2.23 mill/ml*** ----------------------------- ***VOLUME(ml) 5.00*** ***PH: 7.40*** ***Total Motility(%): 33.33*** ***Progressive Motility(%): 0.00*** ***Concentration : 6.70***

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ferit Saraçoğlu
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Değerlerde bir miktar değişiklik olmuş gibi görülüyor. Ancak gerekirse aşılama yada tüp bebek yapılabilir.

17 Ocak 2014 21:31