YG
Soru Sahibi
16 Eylül 2021 18:06

Sorunum ne hocaö

bagırsaklaılgılıolmayannedendenbiri midebiriise hemoroid kanaması nedeni ile kolonoskopi oldum ikisi arasında6ayvarİlk kolonoskopi sonucumterminalileumgranüller görünümde olup biyopsialındıdiğer bölümler normal idiBiyopsisonucu olarak normalsınırlarda ileum mukozasıcıktıçıkt birsorunyoktu.kanama şikayeti ile doktora gittim kolonoskopi istedi ve orada terminal ileum mukozasıgranüller görünümdebelirgin ülser izlenmedi biyopsi alındı.inen kolonveSigmıid kolon mukozası belirgin olarak ödemli ve hiperemik görünüm de idi biyopsi alındı ülser izlenmedi çıkıştı anal hemoroid mevcuttu.Biyopsi sonucu ise1)kolon biyopsi Kronik nonspesifik inflamasyon mukozalar taze kanama , lenfosit hiperplaziTerminal ileum biyopsi Orta siddette aktif kronik ileit Hafif yapısal distorsiyon Yorum:ileum mukozasında izlenen hafif dereceli yapısal deformasyon bedeni ile olgunun İBH(özellikle crhon hastalıgı) olsalıkları dahil olmak üzere klinik değerlendirmesi yaptı ve takibi önerilir. benimşikayetimyoktuneishalneagrı hocamdoktoranca pasca kalproktin crp sedim testleri istedi hepsini yaptırdım Anca pasca negatif kalproktin 22 crp0.5 Sedim 2Gizli kan negatif sonra bendeishal başladıgünde bi ve ya iki kez sulu dıskılama hamileydim ve 4 ay sürdü bu durum.Doğum yaptım su an aynıyım ishal karın ağrısı yaşıyorum ileri boyutta değil ama doktora gittim yine aynı testleri istedi benden yaptırdım kalproktin 24 crp0.3Anca negatifTam kan sayımları normal Gaita gizli kan pozitif çıktı et yemiştim alakalı bilmiyorum)Bakteri mikroskobik incelemeler negatifKültür negatif Doktor bana crhon hastalıgı olduğumu söyledi emziriyorum dedim ve 1 yıl ılac vermiceyecem1sene sonravericekmiş bu arada doktorum ileumda kalınlaşma var mı diyeultrason istedi ve kalınlaşma yok normal sınırlarda cıktılütfen cevap berin benim sorunum ne herşey anlattığım gibi ben crhon hastası mıyım crhon hastasıisem tekrar kolonoskopiönerirmisinizilaç önerirmisiniz durumum kötüleşir mi ilaç kullanmazsam biryılDeğilsem benim sorunum ne

2 cevap
Cevaplar (2)
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

1.Bu bulgulara göre ve benim kanaatime göre siz Crohn hastası değilsiniz,çünkü Crohn hastalığında kolonoskopide alınan parçalarda bu hastalığa özgü bulgular görülür,sizde ise böyle bir durum yok. 2.İshal durumu önemli;eğer ishal sizi gece uykudan uyandırıyorsa ve zayıflamanız varsa önemli.Kolonoskopiden çok incebarsak tetkiki gerekebilir,bunun için size en uygun test MR ENTEROGRAFİdir. 3.Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin,hazır gıda,konserve tüketmeyin,evde yapabildiğiniz yemekleri tüketmeye çalışın,yoğurt veya kefir gibi şeyleri kendiniz yapın.Suyunuzun temiz olması gerekir,suyu kaynatıp soğuttuktan sonra tüketin.

16 Eylül 2021 18:36
YG
Soru Sahibi

Hocam kalproktin 63 cıkması bu hastalık ıcın anlamlı mı peki? Bir de alakasız bir soru olcak özür dilerim e gfr değeri küçük çocukta 130 olması normal mi hocam

17 Eylül 2021 14:47
Uzm. Dr. Hayri Karaarslan
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Gfr sorusunu çocuk hastalıkları veya nefroloji uzmanına sormalısınız. Kalprotektin bana göre tek başına anlamlı değil.

17 Eylül 2021 16:18