AM
Soru Sahibi
15 Ağustos 2015 02:16

Solid Nodüll

Öncelikle hayırlı akşamlar dilerim. Hocam yaklaşık 3-4 haftadan beri başlarda hafif son haftalarda iyice belirgenleşen ses kısıklığım oldu. Öğretmen olduğum için ara ara bu durumlarla karşılaşıyordum bir haftada sıkıntım kalmıyordu ancak bu defa süre uzayınca KKB uzmanına göründüm kamererayla ses tellerime bakınca sol ses telinde bir kitle gördüğünü belirtti ve İlaçlı Tomoğrofi istedi. Muayene olduğum Dr. ameliyattan başka çare yok, ameliyat olmazsan sesin böyle kısık kalır dedi herhangi bir ilaç vermedi ve ameliyata karar verirsen görüşelim dedi.Sizden ricam Tomoğrofi sonucumu yorumlamanız.Raporda koyu ile yazılan kısımları yazıyorum. 'KONTRASTLI LAREKNS BT İNCELEMESİ: Sol Vokal kortta yaklaşık 7x5 mm boyutunda santral hipodens alan içeren kontrast tutulumu gösteren solid nodül izlenmiştir. Subglotik paraglotik alanlarda belirgin invazyon bulgusu saptanmamıştır. Sol priforms sinüs boyutları simetriğine göre azalmıştır. Belirgin kitle yapısı seçilememiştir. Klinik korelasyon önerilir.' Siz ne önerirsiniz ameliyat dışında başka tedavi yokmudur? Birde bu; 'Sol Vokal kortta yaklaşık 7x5 mm boyutunda santral hipodens alan içeren kontrast tutulumu gösteren solid nodül' ün kanser vs. gibi riskli bir durumu varmıdır? Bilgi için şimdiden tşkürler.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Güçlü Kaan Beriat
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB , Odyoloji

Bu konularda elinizdeki verilerle analiz imkansız. Tomografi ile tanı olmaz tanı mikroskopik değerlendirme ve patolojik örnekleme ile olur. Burada önemli olan klinik bilgi tecrübe ve cerrahi beceridir.

15 Ağustos 2015 11:07
AM
Soru Sahibi

doğrudur hocam lakin muayene olduğum doktor şüpheli bir durum bulsaydı tarafımı bilgilendirirdi sanırsam bu konuda muallakta kaldım sonuçta kamereyla da bakıp inceledi ama insanın içine kuşku düşüyor

15 Ağustos 2015 11:25
Prof. Dr. Güçlü Kaan Beriat
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB , Odyoloji

Geçmiş olsun

15 Ağustos 2015 13:49
Prof. Dr. Güçlü Kaan Beriat
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB , Odyoloji

Evet

16 Ağustos 2015 13:26
Prof. Dr. Güçlü Kaan Beriat
Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB , Odyoloji

Geçmiş olsun

18 Ağustos 2015 00:10