YM
Soru Sahibi
20 Ağustos 2021 02:11

Sol karında batma

Meraba hocam, benim sol karın tarafında yani genelde göbek deliğinin 5 6 santim yan tarafında bazen batma oluyo anlık ve geçiyo. İki haftadır falan böyle. Daha önce her türlü kan testi yapıldı bu yıl başında ve içinde, endoskopi kolonoskopi, ve 3 yıl önce ilaçlı tüm batın tomografi.bunlar normaldi.ikinci kolonoskopim de 4 ay önce falan yapıldı buda normal tamamen internal hemoroid dışında. Benim sormak istediğim bu bazı anlar batma neden olur? Bana ailevi Akdeniz ateşi testi yapıldı oda mutasyonu var olarak çıktı, ama nefrolojiye gittiğimde kan testleri normal cıktı, ck 201 yüksek sadece. Bu batma ailevi ak. Ateşiyle bağlantılı olabilir mi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

7 cevap
Cevaplar (7)
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun, sadece seyrek kısa süreli batma FMF düşündürmez. Hatta rahatsız edici, yaşam kalitenizi düşüren bir şikayet değilse önemsememek en iyisi.

20 Ağustos 2021 23:43
YM
Soru Sahibi

Cevap verdiğiniz için sağolun hocam. Öyle beni fazla etkileyen zorlayan bişey değil.genelde yemeklerden sonra karın sol tarafımda hafif ağrı şişkinlik hissi ve yürürken bi anlık kramp tarzı bir rahatsızlık. Bu beni çok etkilemiyor ama takıntılı ve hassas oldugum için stres yapıyorum olay bu yani, ki tüm tetkiklerim yapıldı 3 sene önce batın bt ilaçlı, kan testleri eliza çölyak bunlar normal, endoskopi 8 ay önce gastrit ve hp enfeksiyonu 4 ay önce kolonoskopi bu normal.yani fmf testinde mutasyonu var yazıyo o yüzden nefrolojiye gittim kan testleri normal çıktı yine(ck 201 yüksek çıktı sadece) yani tek bakılmayan ince bağırsak kalıyo ki bu düşündürüyor beni hocam. Sizce ince bağırsakta bir rahatsızlık kanser türü bişey olabilir mi? Cevap verirseniz mutlu olurum. Şimdiden teşekkürler

23 Ağustos 2021 00:01
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun, BT çekilmiş ve patoloji saptanmamış. İnce bağırsak patolojisi düşünmek için bir neden yok. Ağrınız açken mi daha çok rahatsız ediyor yoksa yemek sonrası mı? Uykudan uyandırıyor mu? Büyük abdest yapmakla şikayetleriniz azalıyor mu?

23 Ağustos 2021 23:14
YM
Soru Sahibi

Sağolun hocam,ever o tarihte çekilen bt de bişey görünmedi üzerinden 3 yıla yakın zaman geçti tabi.Hocam benim şikayetlerim genelde tokken oluyo, ve yemeklerden sonra bir siskinlik hissi daha çok sol tarafta ve ağrı uzandığımda da bağırsak sesleri oluyo genelde.bu rahatsızlıklardan dolayı hiç uykudan uyanmadım öyle beni etkilemedi ve genelde sabahları kahvaltıdan sonra tuvalete çıkarım, çıktığımda da bir rahatlama oluyo tabi. Teşekkürler hocam

24 Ağustos 2021 04:00
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun, herhangi bir şikayet büyük abdest yapmakla azalıyorsa bu şikayetlerin kalın bağırsak ile ilişkili olduğunu düşündürür. Pek çok test yapımın ve patoloji saptanmamış. Hastalığına İBS diyebiliriz. Bu kalın bağırsağın fonksiyonel hastalığıdır. Fonksiyonel hastalıklar aynı zamanda bağırsak beyin etkileşimi bozukluğu olarak da adlandırılır. Yani stres vb durumlar şikayetleri tetikleyebilir. Fonksiyonel hastalıklar maalesef kronik hastalıklardır ancak başka hiçbir hastalığa dönüşmezler. Meteospasmyl kapsül 3X1 ve trankobuskas tb 1x1 kullanabilirsin, kullanırsan üç hafta sonra tekrar yazarsın.

24 Ağustos 2021 20:16
YM
Soru Sahibi

Sağolun hocam bilgileriniz için. Bişey daha danışmak istiyorum size ben, ben dün korana ikinci doz aşısını oldum(biontek) olduktan sonra kolumda ağrı başladı bugün sabahtan beri de karın ağrısı ve ishal var. Bu belirtiler aşının yan etkilerinden olabilir mi? Merak içindeyim. Teşekkür ederim

27 Ağustos 2021 02:15
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun, olabilir. Çok rahatsız etmiyorsa takip yeterli olur.

27 Ağustos 2021 15:45
YM
Soru Sahibi

Anladım hocam sağolsun.ishalim geçti zaten. Benim testlerimi yazdım size bi çok şey var, sormak istedigim son şey size bu rahatsızlıklar sol tarafta dolgunluk hissi hafif karın ağrısı yada batma tarzı sancı bunlar ince bağırsakta crohn hastalığı gibi bir seyden olabilir mi? ( ama ilk konuloskopimde 3 yıl önce t.ileum normal temizdi, son yapılanda gerek görülüp bakılmamış galiba yazmıyo çünkü.ve en son 9 ay önce yaptırdığım endoskopimde 12 parmak bağırsağı duedenum normaldi) son olarak bu konuda da bilgilendirirseniz çok sevinirim hocam. Allah razı olsun

3 Eylül 2021 01:49
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun, ben Crohn hastalığı düşünmedim.

3 Eylül 2021 06:14
YM
Soru Sahibi

Anladım hocam. Çok değerli bir iş yapıyorsunuz İnternet üzerinden insanların sıkıntılarına dertlerine çare oluyorsunuz aydınlatıyosunuz hakkınız ödenmez. Hocam crohn'u düşünmek için kan tahlilinde( crp ve sedim) bunlarda iltihap belirteci olarak yükselme mi gerekli? Benimkiler çok alt seviyelerde ve 2 3 yıl önce yaptırdığım ilaçlı bt de herşey normaldi,o zaman olsa bunda görünür müydü? Kolonoskopim de normal bu arada ileumla ilgili bilgim olmasa da. Sağolun hocam eksik olmayın bilgileriniz için.

4 Eylül 2021 01:33
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Tekrar geçmiş olsun, güzel sözlerimiz için teşekkür ederim. Hastalığınızı fonksiyonel bağırsak hastalığı olarak değerlendirebiliriz. Daha fazla araştırma gerekmez.

4 Eylül 2021 21:07
YM
Soru Sahibi

Sağolun hocam. Teşekkürler.

5 Eylül 2021 05:33
Doç. Dr. Muammer Kara
Dahiliye - İç Hastalıkları , Gastroenteroloji

Geçmiş olsun

5 Eylül 2021 05:50