AD
Soru Sahibi
31 Ekim 2015 11:20

Sol diz agrisi ve sol ayak bilegi ve sol topuk agrisi

Hocam merhabalar sol diz emari ACL de parsiyal yirtik izlenmistir Retropatellar kartilajda grade I Kondromalazi izlenmis olup patella laterale tilte gorunumundedir.Birde sol ayak bilegi emarinda:retrolkalkaneal bursada minimal sivi artisi izlenmistir.bilateral eklem araliginda minimal sivi artisi izlenmistir.bunun sonucunda disrospan yaptilar ama agri gecmedi ilgilenirseniz cok sevinirim tesekkurler

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Osman Lapçın
Ortopedi ve Travmatoloji

Didem Hanım, diz eklem MRI görüntülemesindeki parsiyel ACL yırtığı muayene ile birlikte değerlendirilmelidir. Fonksiyon görmediğine kanaat getirilirse artroskopik diz ameliyatı ile tedavisi gerekecektir. Patella'daki sorun ise; Grade 1 lezyon egzersizlerle başedilebilir düzeyde gözükse de diz kapağındaki laterale kaymanın ne düzeyde olduğunun tespiti önemlidir. Bu nedenle muayenenin yanısıra birkaç görüntüleme daha gerektirebilir. Zira bu bölgedeki sorunların çözümü egzersizde cerrahiye kadar değişik seçenekleri içermektedir. Geçmiş olsun dileklerimle.

3 Kasım 2015 15:39