8 Eylül 2020 01:20

Sol Ayak bilegi

Merhaba hocam kolay gelsin size mr sonucumu atcam yorumlayabilir misiniz Aslen basketboll kulubte oynuyorum , Ultrason da çektik sol ayak asil tendonu ilimli kalin cıktı mr da da sonuçlar bole tendinit mi ciddi birsey mi söyleyebilir misiniz? Sol ayakt topukta surekli agri oluyor inanilmaz maclardan sonra hissediyorum ,sogukken dayanilmaz oluyo .Bir sure koc dinlenmemi soledi ama dinlenerek de geçmedi ,tendinit ya da tendinozis olabilir mi? SOL AYAK BİLEĞİ MRG Teknik: Sagittal planda T1A, sagital yağ baskılamalı PD, aksiyel planda T1A, aksiyel ve koronal planda STIR sekansları elde olunmuştur. Karşılaştırma: Bulgular: Posterior tibiotalar eklemde hafif sıvı artışı izlenmektedir. 0 Talus posteriorunda ostrigonium ile uyumlu kemik çıkıntıya ait görünüm dikkati çekmektedir 0 1 Talus ve tibia lateral kesimde, tibiotalar ekleme bakan yüzde milimetrik boyutlu T1 ağırlıklı serilerde hipo T2 ağırlıklı serilerde hiperintens karakterde subkondral kemik kontüzyonuna ait görünüm izlendi. 1 Kesitlere dahil diğer kemik yapıların kemik iliği sinyal intensiteleri normal sınırlarda izlenmiştir. Kas ve tendon yapıları normaldir. Ligamentlerde belirgin patolojik sinyal değişikliği ya da rüptür bulgusu saptanmadı. Yumuşak doku planlarında yer işgal eden lezyon izlenmedi. 2 SONUÇ: Klinik bilgi doğrultusunda değerlendirilen hastaya ait radyolojik bulgular raporda belirtilmiştir.

1 cevap
Cevaplar (1)

İzzettin merhaba. Mesajın spam klasörüne düştüğü için bir hayli geç gördüm maalesef. MR raporunda aşil tendinite yönelik bir ibare yok ancak ultrason bulguların ve kliniğin uyumlu görünüyor. İstirahat, aşil tendon germeleri gibi çeşitli egzersizler, silikon topukluk (topuk yükseltici), duruma göre bir takım fizik tedavi yöntemleri ve belki de enjeksiyonlar ile tedavi edilebilir. Geçmiş olsun

3 Ağustos 2021 00:36