kO
Soru Sahibi
12 Ağustos 2021 21:19

skleroderma

hocam 24 yaşında 7 yıldır raynaud sendromum var 3 yıl önce yapılan tırnak yatağı kapilleroskopisinde dev kapiller görüldü ve ana 1/100 granüler ve granülersitoplazmik patern borderline ışıma derecesinde pozitif ve alt testler negatifti. 3 ay sonra ana test tekrarı yapıldı ve negatif çıktı bu ay tekrar yapıldı ana negatif çıktı ancak anti sm pozitif çıktı kafam çok karıştı bu ileride skleroderma mı yoksa lupus mu gelişeceğini düşündürür acaba hocam? birde glutensiz beslenme yapmamı önerir misiniz acaba gelişmeme ihtimali var mı bağ dokusu hastalığı çok teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Bünyamin Kısacık
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

merhaba Çok erken dönem bir bağ doku hastalığı gibi duruyor. Sm testi SLE hastalığı için çok spesifiktir. Bir kaç farklı romatizma bir arada olabilir. Bu yüzden biraz daha beklemek öyle karar vermek bu arada bir takımn ilaçalr almak faydalı olacaktır. Geçmiş olsun

13 Ağustos 2021 08:25