13 Temmuz 2020 00:12

Skleroderma

Sayin hocam ben ms hastasiyim. Tahlillerimde ANA negatif çıkmasına ragmen alt test anti scl 70 pozitif +1 cikti. Ana testi negatifken alt testin pozitif cikmasi benim hasta oldugumu mu gosterir. Su an bir sikayetim yok ama Bi kaynakta soyle bisey okudum. otoantikor pozitif ise kisi hasta olmasa bile 5, 6 yil sonra bu hastalik cikabilir yaziyodu. Su an benim sikayetim yok ama ilerde sklorederma bende cikar mi?

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Ms varlığı başka otoantikorların da pozitif çıkmasına yol açabilir. Bu başka bir hastalık olduğu anlamına gelmez.

13 Temmuz 2020 09:08
Soru Sahibi

Teşekkür ederim hocam cevabiniz icin. Ms tanisi bana 2016 yilinda kondu. Bu ANA testleride o zaman 2016 da yapilmisti. Ana negatif, anti scl 70 +1 pozitif cikmisti. O zamanki ms doktorum cok onemsemedi bu sonucu. Bende bi daha tahlil yaptirmadim. Bu 4 sene boyunca herhangi bi sikayetimde olmadi. Ama bu antikorun pozitif olmasi simdi olmasa bile ilerki yillarda bu hastaligi (sklerodermayi) cikarabilir diye okuyunca cok korktum simdi kafama takilmaya basladi. Üzerinden 4 yil gecti bi belirtim yok ama ilerde bu hastalık bende cikarmi? Yani risk altinda miyim, korkmalimiyim?

14 Temmuz 2020 00:00
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bence hayır. Dediğim gibi MS varlığında diğer antikorlar da zaman zaman pozitif çıkabilir. Endişe etmeyin.

20 Temmuz 2020 08:28