12 Temmuz 2020 01:43

Skleroderma

Hocam ben ms hastasıyım. Bir takim tahliller sonucunda ANA testim ve diger tum alt testler negatif fakat anti scl 70 pozitif +1 cikti. ANA negatifken bu degerin pozitif cikmasi bende skleroderma oldugunu yada ilerde kesin cikacagini mi gösterir. Cok korkuyorum. Fizik tedavi doktoruna gittim bana ms de bazi antikorlar yalanci pozitif cikabilir dedi. Hocam siz ne diyosunuz ilerde bu hastalik kesin cikar mi ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Senem Tekeoğlu
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Skleroderma ya da diğer romatolojik hastalıklara sadece kan tahliline bakarak tanı koyamıyoruz. Sklerodermada başka çok önemli bulgular olur, bunların yokluğunda skleroderma demek zor. Daha çok soğukta ama normalde de olabilen ellerinizde sarı, mor, kırmızı renk değişikliği ve cildinizde gerginleşme varsa bir romatoloji uzmanına gitmenizi öneririm. Teknik olarak ANA negatifken, Anti-Scl70 (+) saptanması mümkün değildir; ya testte sorun vardır ya da doktorunuzun dediği gibi yalancı pozitifliktir. Çok geçmiş olsun.

10 Ağustos 2020 10:32