EE
Soru Sahibi
20 Kasım 2019 15:09

Skafoid kirigi

Merhaba futbol oynarken sag el bilegimin uzerine dustum ve skafoid kirigim var bilegim.2 aydir alcida doktor 4 ay civari surede gececegini.soyledi ama arastirdigimda 40 yasinda birinde 3 ay da tamamen kaynadigini gordum yasim 16 17 sayilirim daha erken kaynama sansi yokmu ve diger bi konu skafoid kirigi olan insanlarda kirik esnasinda degil kirik sonrasi agrilar el bileginde hareket kisitliligi goruluyomus 2 ay gecti suana kadar hicbir agrim olmadi kirildigi esnada bilegimi oynatamazken bu gun alci degisimi olurken ufak capli deneme yaptim hareket ettirebiliyorum agrim da yok ama aci buyudugunde ufaktan agri oldu alci sonrasi hareket kisitliligi olurmu ve bilegim cok incelmis onu farkettim.incelik ne zaman eski bilegimdeki hali alir doktor cift yonlu skafoid kirigi dedi internetten baktim fakat bi sonuc bulamadim tesekkur ediyorum.simdiden

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. A. Kadir Bacakoğlu
Ortopedi ve Travmatoloji , El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

Skafoid kırığı çok özel bir kırıktır, evet ağrısı özel el bileği hareketleri yapılmadığında olmaz, hatta birçok kez kırık yok diye atlanır. Ancak çok önemli bir kemiktir ve birçok kez kaynaması tam olmayınca ameliyat etmemiz gerekir. O nedenle çok iyi takip edilmelidir. Ve kaynama belirtisi yoksa alçılı tespiti kesip ameliyata geçilmelidir. Daha fazla bilgiyi ancak son film belki Mr ve muayeneyi yapınca aktarabilirim. Geçmiş olsun

22 Kasım 2019 13:56