tk
Soru Sahibi
22 Mart 2014 02:13

sjögren sendromunun akciğer tutulumu tanısı kondu. Tedavisi ne kadar sürer?

Hocam, 1,5 aydır geçmeyen öksürük şikayetim vardı. Viral pnömoniden tutun, intersitisyel akciğer hast., astıma kadar bir sürü teşhis kondu.Her defasında hastanede yatıp çıktım. Hastalığında içime nefes çekememe çeker çekmez kesik, kuru öksürük nöbetleri, nöbetlere eşlik eden yüksek lökosit miktarı(*** *** ** ler) görülmekte. En son romatoloğa gittik ve minör tükürük bezi biyopsisi ile bu tanı kondu. Hastalığımın Göğüs hast. uzm. ile takip edileceği, kinin ve kortizon içeren ilaçlar kullanılacağı bilgisi verildi . Sorularım:1-Bu tedavi çok uzun sürer mi? 2-İOğlum erken doğumla oldu. 2. çocuk için bu hastalığı taşımam riskli mi? Çocuk tedaviye başlanılmasından itibaren en az kaç yıl sonra düşünülmeli?

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Karaarslan
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

gecmıs olsun, Bu konularıdakı endıselerınız anlamakla bırlıkte sıze ozel yorum yapamama. Elimde net sızınle ılgılı bır bılgı yok Sjogren hastalıgının akcıger tutlumundan kortızon ve bagısklık sıstemını baskılayan ılaclar kullanılır, bunların bazıları gebelıkte devam bıle edılebılır, ama esas onemlı olan akcıgerdekı durumun ne duzeyde oldugu. Bazen bu bıle gebelık ıcın sıkıntı yaratır. Ayrıca Sjogren tanısı olanlarda gebelık takıbı bu konuda yetkın bır kadın dogumcunun ısbırlıgı ıle yapılmalıdır

25 Mart 2014 07:51