CE
Soru Sahibi
4 Mart 2021 20:27

Sjögren sendromu

Hocam merhabalar 25 yasindayim saç dokulmem için aldactone ve Diane 35 tedavisi sonrası sjögren belirtileri yaşamaya başladım ilaçları bırakalı 4 ay oldu ancak şiddetli göz kuruluğum var ve aldığım tedavilere rağmen çok şiddetli devam ediyor schirmer 0 but 1 saniye hiçbir tedavi etki etmiyor ve agız kuruluğu ve şiddetli yorgunluk var aldactone bobrek üstü bezlerinden salgılanan dheaso4 hormonunu 350 den 150 lu seviyelere düşürdu ayrica testesteron ve andrestenedion Hormonları sınırın altına düştü bu ilaçlar sebebiyle sjögren olmuş olabilir miyim romatizmal kan testlerim negatif ancak biyopsi yanlış yapıldığı için sonuç vermedi daha önce böyle bir sorunum yoktu hocam

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Göz kuruluğunun bir çok nedeni olabilir. Sjögren sendromu açısından en iyi değerlendirmeyi yine bir romatoloji uzmanı yapabilir. dudak biopsisini de tekrarlamadan da bu konuda bir sonuca ulaşılabilir. Bir başka romatoloji uzmanının da fikrini alın. Mutlaka muayene de edilmeniz gerekir ki bir şey söylenebilsin.

7 Mart 2021 16:33