KT
Soru Sahibi
8 Ocak 2021 03:11

Sjögren Sendromu

Hocam merhaba benden Sjögren sendromu olabılır mı dıye bazı testler ıstendı. Henüz yaptıramadım. Başlangıçta cok cıddı bir hastalık oldugunu dusunmemıstım ama sanırım çok yüksek oranda lenfomaya dönüşme ıhtımalı olan bir hastalıkmış. Bu benı çok fazla korkuttu. Her Sjögren olan kısıde lenfoma olma olasıgı çok yüksek midir. Teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Ahmet Mesut Onat
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Lenfoma riski son derece düşüktür. Kendi verimi söylemem gerekirse 5000< hastadan 10 lenfoma görmedik ve bu rakam %1 bile değildir rahat olun. İyi bir romatolog hangi hastanın lenfomaya gideceğini ilk gün size tespit edebilir

24 Ocak 2021 23:22