am
Soru Sahibi
18 Kasım 2020 17:00

sjögren hastalıgı

Merhaba hocam. eşime geçen yıl sjögren teşhisi konuldu , 3 ay boyunca mabthera damardan verildi ancak ılac faydası olmadı daha sonra endoksan ılacına basladık bu arada eşim yürüyemez hale geldı 3 defa endoksan alımından sonra pandemır gırdı ılac alamadık 3 ay boyunca hastalık dahada ılerledı ve sol kolunu kullanamaz oldu, temmuz ayında tekrar almaya basladık ağustos-eylul - ayları alımları sonunda kolu düzeldi yutkunma problemı vardı o düzeldı hatta ayaklarının altına kalemle hıc varmı ıye kontrol edıyorduk parmaklar kımırdaya ve gıdıklandıgını soylemeye basladı. hocam benım korkum doktorumuz enfeksıyon rıskıne karsı doz alımını aylık degılde bu sefer 1,5 olarak degıstırdı eşimde su anda bır gerıleme var korkum şu acaba tekrardan hastalık ilerlemeye baslamış olabilirmi sol kol ağrıyor bazen yutkunma yaşıyor.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

İlerleme olup olmadığına muayene etmeden karar vermek zor bu durumda. Hastayı tanıyan hekim ile temasa geçmeniz daha doğru olur kanısındayım. Ancak doktorun yaptığı doz değişikliği gayet makul. Yeni doz dolayısıyla bir sıkıntı çıkacağını sanmam

19 Kasım 2020 14:07
am
Soru Sahibi

Teşekkür ederim hocam. İyi çalışmalar

19 Kasım 2020 17:28
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Geçmiş olsun

20 Kasım 2020 09:40