ŞD
Soru Sahibi
24 Aralık 2018 03:09

Sırttaki ve göğüste nefes alırken şiddetli batma

TORAKS BT Teknik : İV kontrast madde verilmeden aksiyel düzlemde 1 mm kalınlığında kesitler alınmıştır. Bulgular : Mediastende kısa çapı 1 cm'yi geçmeyen lenf nodları izlenmektedir. Her iki akciğer üst lob apikalde plevroparankimal fibrotik bantlar izlenmektedir. Sağ akciğer üst lob anterior segmentte fissür düzeyinde plevroparankimal fibrotik bant ve fokal buzlu cam dansitesi izlenmektedir. Sağ akciğerde subplevral alanlarda daha belirgin olmak üzere milimetrik boyutlu silik sınırlı nodüler infıltrasyon odakları izlenmektedir (Enfeksiyon?). Klinik ve laboratuvar bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir. Kalp boyutu ve şekli normaldir. Mediastinal ana vasküler yapılar normal çaptadır. Trakea ve ana bronşlar patenttir. Segmenter bronş çapları normaldir. Plevral boşlukta sıvı birikimi saptanmamıştır. Tomografi sonucumu değerlendirebilecek bir göğüs hastalıkları uzmanı var mı acaba ? Doktorum tomografiyi kndisi değerlndirip akut bronşit teşhisi koydu

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Fuat Erel
Göğüs Hastalıkları , Alerji ve Göğüs Hastalıkları

İyi günler Verem hastalığı geçirdiniz mi? Çevrenizde böyle hastalık geçiren varmı Şu anda yakınmalarınız var mı? Yakınmalar ve laboratuvar (biyokimya mikrobiyoloji radyoloji)hepsi ile değerlendirmek gerekir. Bir göğüs hast. uzmanının takibinde olmanız uygundur Geçmiş olsun

25 Aralık 2018 09:19
ŞD
Soru Sahibi

Öncelikle ilginize teşekkür ederim.Verem hastalığı geçirmedim veya bi yakınım geçirmedi. Geçen haftaya kadar çok şiddetli öksürük vardı geceleri uyutmayan fakat geçti şuan tek şikayetim sırtımın Sağındaki batma(derin nefes alırken,öksürük,hapşirma halinde) sırtımın üstüne yatamıyorum. Doktorum kan tahlili istemedi röntgen ve ilaçsız tomografi çekildi 5günlük sabah akşam serum ile birlikte Cefaks 750mg hava ile birlikte Flixair verdi yarın tedavimin son günü .7 aylık bir kızım var hala onu emziriyorum sıkıntı olur mu. Verem hastalığı başka şikayetlerede neden olur muydu ?

25 Aralık 2018 11:55
Prof. Dr. Fuat Erel
Göğüs Hastalıkları , Alerji ve Göğüs Hastalıkları

İyi günler Verem geçirdiniz demek istemedim.Tomografinizi görerek değerlendirmek daha uygun olur. Yakınmalarınız devam edecek olursa göğüs hast. uzmanınca kontrolünüz uygun olur.

26 Aralık 2018 09:06