bs
Soru Sahibi
5 Mart 2015 22:34

sık kaka yapma

Sn. Hocam, 7.5 aylık 7300GR ağırlığında erkek bebeğimiz var. Anne sütüyle besleniyordu. Son 1.5 aydır ek gıdaya almaya başladı ve günde 3 kez, elma, patates, peynir, havuç, brokoli, ıspanak, armut, pirinç unlu mama veriyorduk, ve günde 2-3 kez normal kaka yapıyordu. Fakat son üç gündür, günde 15-16 kez zorlanarak , ( konu olarak ishal dedim ama aslında cıvık ve kötü kokulu değil ) sert, cıvık olmayan kaka yapıyor. Beslenmeden hemen sonra kaka yapıyor ve huzursuzlanıyor. 2 tane alt dişi 1 ay önce çıkmıştı, başka diş çıkmadı daha. Bu arada TER testide temiz çıktı ( değer 25 çıktı.) Hocam ne yapmamız gerekir? Sindirim bozukluğu mu vardır? saygılarımla

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Reyhan Aydınlıyurt
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Tahminime göre ek gıdalara biraz süratle başlamışsınız.Bu Yüzden yeni gıdalara uyum sağlayamamış.Her ek gıdaya ve sebze öğretimdeki sebzelere teker teker ve miktarını yavaş yavaş arttırarak başlamanız gerekiyor.Buna dikkat ederseniz Bebeğinizin sindirim sistemi yeni gıdaya alışır ve daha iyi tolere eder.Unutmayın beslenmede kural her yeni gıda yavaş yavaş ve az miktarda başlanmalı.Geçmiş olsun.İyi günler.

6 Mart 2015 11:20