KK
Soru Sahibi
28 Eylül 2020 16:28

SIK İDRARA ÇIKMA

Hocam selamlar. 33 yaş erkek 1 çocuk mevcut. Testosteron düşüklüğü için ne öneriyorsunuz? endokrolonoji uzmanı tarafından takip edildim 1 yıl içinde ortalama her ay 1 doz sustanom 250 lik iğne yaptırdım fakat iğne etkisi geçtikten sonra tekrar değerlerim düşüyor. Testosteron ortalama: 1,02(alt değer:2,10). Bunun dışında son 1 yıldır sık idrara çıkma şikayetiyle işeme günlüğü tutuldu aam tanısıyla betmiga başlandı ama fayda göremedim. İdrara gitme sıklığım ilaçları bıraktıktan sonra düzeldi(ortalama günde 8-9) fakat tam rahatlayamama sıkıntım devam ediyor. Ayrıca idrar akımımda azalma mevcut eskiye göre. Mesanede kalan idrara bakıldı sorun yok denildi. Ayrıca üroflow testinde ort akım hızı:13,tepe akım hızı:21,2. Doktor sorun olmadığını ama eğrinin testere dişi olduğunu belirtti. İdrar testi,idrar kültürü,sperm kültürü temiz. İdrar şikayetlerim başladıktan sonra ilişkide boşalma biterken sızlama mevcut bu da halen geçmiş değil. Son gittiğim üroloji doktoru sawprost 30 tb verdi kullandım ama yine sıkıntılarım devam ediyor. İlginiz için şimdiden teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. İlker Akyol
Üroloji , Çocuk Ürolojisi

Testosteron kaynakların tükendi ise yıllarca yerine koyma tedavisi olarak Testosteron kullanman gerekebilir. endokrinoloji uzmanı bu tedaviyi planlayacaktır. çeşitli testosteron formları var kimisi deri üzerine yapıştırılan jel şeklinde, kimisi iğne, kimse tablet. hepsinin avantaj ve dezavantajları var. Zaman zaman da piyasada yoka giriyor bu ilaçlar. Işemede bir problem olduğu belli. Bu bir spazm mıdır, mesane boynu yüksekliği midir, iltihap mıdır, üretra darlığı mıdır; bunların araştırılması ve ne sebep bulunursa ona yönelik tedavi planlanması gerekir. Prostat muayenesi, üretra filmi, üretrosistoskopi yapılabilir.

28 Eylül 2020 21:12