BY
Soru Sahibi
13 Aralık 2018 19:13

Sık idrar çıkma

Merhaba aşırı küçük idrara çıkıyorum 5-10 dk bir geliyor. Ve az da yapmıyorum 1 bardak su içtiysem 5 dk sonra aynısını çıkartıyorum. Bu konu beni çok rahatsız ediyor ne yapmalıyım ? sanki 4-5 saattir yapmıyormuş gibi sıkıştırıyor 5-10 dk da kendimi sıkıp tutmazsam altıma yapıyorum geceleri bir sorun olmuyor ama çok tuhaf

1 cevap
Cevaplar (1)
Doç. Dr. Faruk Özgör
Üroloji , Üroonkoloji

Öncelikle geçmiş olsun. İdrara çıkma durumunuz yeni ise, basit bir idrar yolu infeksiyonu geçiriyor ya da taş düşürüyor olabilirsiniz. Özellikle böbrek kanalının alt ucundaki taşlar bu tarz şikayetlere yok açabilir. Tüm olası nedenleri bir idrar tahlili ve üriner sistem ultrasonu yaptıktan sonra dışlayabilirsiniz. Tüm değerler normal çıkıyor ise, mesane kaslarının fazla çalışmasına sebep olan çay, kahve, sigara gibi maddeleri almamanızı, ayaklarınızın soğuk almasını engellemenizi öneririm. Yine acı ve ekşi gıdalar bu tarz şikayetlerinizin artmasına sebep olacaktır.Ayrıca bu dönemde 6 ay boyunca anti kolinerjik grubu ilaçları kullanmak uygun olabilir. Hastalığınız aşırı aktif mesane sendromu gibi durmaktadır (elbette ultrason ve idrar tahlili sonuçlarını temiz olduğunu varsayarsak).

13 Aralık 2018 20:03