di
Soru Sahibi
17 Haziran 2021 21:06

Şiddetli el ekrem ağrilari

Merhabalar Sayın Hocam, Dizlerimde ağrı vardı ve sol ayagimin ustune basamiyordum sonra MR raporunda medial meniskus posterior korpusunda grade 2 dejenerasyon cikti. Fakat bu zamanla ek gida ve hareketlerle gecti. Simdi son 3 gundur el parmaklarimda siddetli agrilar oluyor ve nerdeyse tum gun suruyor. Sag el parmaklarim ve bazen nadirde sol tarafa atiyor. Yapilan testler ANA zayif pozitif ve diger testler ise Cyclic citrullinated peptide (CCP) <7 negative, C reaktif protein (CRP) : 1.1 , Romatoid faktör (RF) : 8 Iu/ml, D3: 9, B12: 288, Sedimantasyon ise 6 cikti. Hocam son 2 gundur el parmaklarimda 24 boyunca agrim oluyor ve cok az kaşinti gibi bir histe olabiliyor. Dizlerimde, ayak eklemlerimde ve kalcamda bazen citlama sesi oluyor. Ramotaoid artrid olabilir mi ? Degilse neden agrilarim olabilir, ben de akademik personelim ve hic bir zorlayici hareket vs olmadi. Bulundugum yerde ramotoloji uzmani yok. Bana yardimci olursaniz sevinirim. Saygilarimi sunar, saglikli ömurler dilerim...

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Tahlillerinizde herhangi bir iltihap olmaması ön planda romatoid artrit düşündürmüyor. Bunun istisnaları da yok değil ama anlattınız ben de iltahaplı romatizma izlenimi oluşturmadı. Bulunduğunuz yerde en azından bir fizik tedavi uzmanı vardır. O sizi değerlendirirsin ve bir fikir oluştursun.

28 Haziran 2021 07:21
di
Soru Sahibi

Teşekkürler hocam, saygılarımla...

28 Haziran 2021 10:01
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Geçmiş olsun.

4 Temmuz 2021 06:33