UH
Soru Sahibi
25 Haziran 2019 23:09

Sezaryen Doğum Sonrası Gebelik

Merhaba Duygu Hanım. 2014 yılında sezaryenle doğum yaptım. Şu anda yine hamileyim ve henüz 6 haftalık hamileyim. Bugün doktor muayenem vardı ultrasonla muayene oldum sezaryen dikiş yerim çok acımıştı muayene sırasında eve geldiğimde dikiş yerimde ince bir kesi şeklinde açılma ya da yırtık olduğunu farkettim. İlk doğumumdan sonra iyileşme sürecim zor ve uzun olmuştu yaklaşık 3 ay tam anlamıyla iyileşemedim. Şu ana kadar da sezaryen dikiş bölgeme çok az da olsa bir baskı ya da darbe olduğunda sızlama oluyordu. Bugün muayeneden sonra dikiş yerimdeki yırtık beni endişelendirdi. Hamileliğimde bir sorun teşkil eder mi bu durum ve neden olmuş olabilir? En önemlisi ve beni en çok korkutan ise ikinci doğumunun da sezaryen ile olması durumunda bir sorun olur mu? Desteğiniz ve ilginiz için şimdiden teşekkür ederim. İyi akşamlar.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Duygu Özkale Okyay
Kadın Hastalıkları ve Doğum

Merhaba Çok sorun olacağını sanmıyorum. Kilolu musunuz? Öyle iseniz dikiş yerinizin ıslak nemli kalmamasına dikkat edin. Kuru tutun gerekirse krem kullanın. Doktorunuz yazacaktır. Sağlıklı bir gebelik diliyorum

26 Haziran 2019 10:45