YA
Soru Sahibi
11 Mart 2018 00:14

Sesleri cümle içinde farklı çıkartıyor

Mrb Tuba Hanım ben Ayşegül.Benim 5 buçuk yaşında oglum var özel eğitim görüyor konuşma gecikmesi vardı şimdi başladı fakat bazı harfleri tek söylüyor ama kelime içinde söyleyemiyor farklı ses çıkıyor.Kbb muayenesinde sorun çıkmadığı halde burundan konuşuyor gibi boğuk çıkıyor sesi.Ve dudaklarını pek hareket ettirmiyor konuşurken ne yapmalıyım zekasında problem yok 2 yaşından beri kreşe yolladım.

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba,dil ve konuşma gelişiminde gecikme gösteren çocuklarda sesbilgisel (fonolojik) sorunlar sıklıkla görülen problemlerdir. Çocuğunuz, sözcüklerde ve cümle bütünlüğü içerisinde seslerin hangi kural sistemi ile bir araya geldiğini yaşına uygun edinememiş.Bu konuda öncelikle bir değerlendirme yapılması daha sonra durumuna uygun gerekirse terapi programı planlamak doğru olacaktır. www.tdktd.org sitesinden bulunduğunuz şehirdeki dil ve konuşma terapistlerinin isim ve adres bilgilerine ulaşabilirsiniz. İyi günler.

28 Mart 2018 10:26