hh
Soru Sahibi
29 Şubat 2016 09:56

Servikal Mr Sonucum

Merhaba, Benim 8 ay önce çekilen servikal MR sonucum aşağıdaki gibidir. Boynumda, sırtımda ağrılar tekrarlamaktadır. Ben dikkat ettikçe ağrıların daha da arttığını düşünüyorum. İleride hasara yol açacak bir durum var mıdır? Bilgilendirirseniz çok sevinirim. İyi Çalışmalar. Bulgular: Servikal aks düzleşmiştir. İntervertebral disklerde dejeneratif sinyal kaybı gözlendi. Disklerin arka konturlarında posteriora bulging mevcuttur. Servikal vertebra korpus yükseklikleri doğaldır, kompresyon bulgusu ya da spondilolistezis izlenmedi. Korpus köşelerinde minimal sivrileşmeler gözlendi. Kranioservikal bileşke doğaldır. Servikal spinal kordun sinyal paterni doğaldır, patolojik sinyal değişikliği gözlenmedi. İnceleme alanına giren üst dorsal kesitlerde D1-2, D2-3 ve D3-4 disklerinde milimetrik protrüzyon-herniasyon görünümleri saptandı. Dorsal MR ile incelenmesi önerilir. Sonuç:  Servikal aks düzleşmiştir. Disklerde ve kemik yapılarda minimal dejeneratif değişiklikler izlendi.  Üst dorsal seviyelerde disklerdeki milimetrik protrüzyon-herniasyon görünümlerinin Dorsal MR ile ileri tetkiki önerilir.

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Serdar Tüzüner
Ortopedi ve Travmatoloji , El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

İyi günler Gerekli egsersizleri yapar iseniz ve günlük kullanımda boynuzu zorlayabilecek aşağı ve yukarı uzun süreli bakmalardan kaçınır iseniz önemli bir sorununuz olmadan devam edebilirsiniz kanaatindeyim Geçmiş olsun dileklerimle

29 Şubat 2016 17:49
hh
Soru Sahibi

Çok teşekkür ederim yanıtınız için Serdar Bey. Bu arada yaşımın 26 olduğunu söylemeyi unuttum. Tedavi için daha mı olumsuz bir faktördür? Cevaplarsanız çok mutlu olurum. İyi Çalışmalar tekrardan.

1 Mart 2016 14:15
Prof. Dr. Serdar Tüzüner
Ortopedi ve Travmatoloji , El Cerrahisi ve Mikrocerrahi

İyi günler Bana gelen mail bilgisinde yaşınız da vardı Bunu göz önüne alarak yanıtlamıştım Yaşınız sizin leyhinize

1 Mart 2016 15:38