GM
Soru Sahibi
17 Şubat 2021 01:02

Sert kalp atışı-Kolesterol

Hocam 27 yaşındayım, alkol sigara kullanmıyorum, ailemde erken kalp rahatsızlığı yoktur.efor halinde değil normal otururken anigelen nefes darlığı hissi, sol önkolda, solbacakta gelipgiden sancı,dengesizlik ve bayılma hissi, mide bulantısı ile belki heyecandan dolayı altçene dişlerimde sızlama hissediyorum.Bu sırada tansiyonum 13,9-14,9 iken nabız 70-85 arasında çıkıyor. Doktorum, iki ay önceki genel kalp kontrolümde bazı sonuçlar olduğu için aynı tetkikleri istemedi. Önceki sonuçlarımda crp 1.10, tsh 1.72 vitamin testleri normal, Total koles 220, vldl 42,triglesid 210,ldl 127, hdl 51 ürik asit 7.4 çıktı. Eforlu ekg 10.30 dkda 206 hıza ulaşıldı ve hiçbir st, ritim değ. saptanmadı.(Negatif maksimal efor).Ekoda aorta kökü 3.1,min. trikuspit yetmezliği belirtilmiş, tüm kalp kası yapıları ve boşluklar normal herhangi kitle, trombus yok,perikard normal izlendi belirtilmiş. Yeni doktorum sadece koles. tetkiki ve holter istedi. Yapılan tetkiklerde total koles 285 ldl 161 hdl 53, trigliserid 331 ürik asit 7.7 çıktı. Holterde Ort. Kalp hızı 85, MinHR is 54 Max HR is 168.Total VE is 0, 0 VE runs 0 pairs, there 0 bigeminy events 0 trigeminy events.Total of SVE is 0, 0 SVE runs.Total length AFib/AFlut is 0 seconds.Total length of ST events is *** *** ** seconds.ST2: 6.7 min (-2.00 mm) ST3: 275.9 min depresion (-1.8 mm) elevation (3.1 mm) şeklindedir.Hocam ritimin çok iyi olduğunu ancak koles. takibini ve 3aylık diyet yapmamı önerdi.Kolesterol sonuçlarımın damarlara ciddi etki yapmış mıdır diye sorduğumda net yanıt vermedi. Son zamanlarda ise uykuda sert bir şekilde kalp atışımı hissediyorum.(kalbim yumruk atar gibi yavaş ama sert bir şekilde atıyor)Hocam benim sorum bu yaşımda genel olarak yüksek çıkan bu seviyelerdeki kolesterol oranı damar sertleşmesi vb.sebep olmuş mudur? Anjiyo yapmam gerekir mi? ST bulgularını google yazdım damar tıkanıklığı belirtisi diye yazılar çıkınca endişelendim. Ayrıca uykuda veya otururken sert atan kalp atışlarının sebebi ne olabilir?Teşekkürler

1 cevap
Cevaplar (1)

KOLLESTEROL DAHİL TÜM TETKİKLERİNİZ NORMAL KALP YÖNÜNDENSAĞLIKLI GÖRÜNÜYORSUNUZ. BU ŞİKAYETLER PANİK ATAK DÜŞÜNDÜRDÜ BENDE PSİKATRİST TAVSİYE EDERİM

17 Şubat 2021 10:39