,,
Soru Sahibi
6 Ekim 2021 16:34

Seronegtatif artirit

Hocam merhaba pandemi başında annemin el ayak ve el eklemlerinde şişme ve ağrı meydana geldi tam pandemi başında olduğu için hasteneye anca 2 ay sonra gidebildik ve hastaneye gittiğimizde annemin crp degeri 25 çıkmıştı daha sonrasından hocamız antikor testleri ve RF degerine baktı ve hepsi negatif çıktı fakat fizik muayenede eklem bulguları olduğu için kanda çıkmayan yani seronegtatif artirit olarak teşhis koydu daha sonrasından ilaç tedavisine başladık ve eklem bulguları ağrısı yanması geçti şişliği de aynı şekilde şimdilerde yine el eklemleri ayak bilekleri ve dirsekleri el eklem yerlerinde şişlik ve ağrı söz konusu aynı zamanda yanmasida mevcut böyle ateş çıkıyor gibi diyor ellerimden doktora gittik crp değeri 55 çıktı ve aynı anda CK testide 273 çıktı ve bu test hep normal değerin üstünde çıkıyor aynı zamanda sedim değeride şu an 49 hocamız bulduğu yerden gittiği için mecburen polikilinige çıkmak zorunda kaldık asistanlar annemin durumunu bildiği halde Raynaud fenomeni için test istemişler parmak uçlarında ve skleroderma olabilir diye not düşmüşler yani ne alaka biz anlamadık teşhis almış bir hasta eklem şikayetinden başka şikayeti.olmayan bir kişiye ve antikor testleri negatif çıkmış bir kişiye böyle bişey gerekli midir bilemedik biraz garip geldi bize bu durum bize bir fikir verebilirsiniz çok memnun oluruz teşekkür ederiz

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Crp değerleri ve anlattıklarınız iltihaplı bir romatizmaya işaret ediyor. Böyle durumlarda skleroderma ve raynaud ya bakmak çok da garip değil. Ancak ayırıcı tanıyı ancak hastanızın gören ve muayene eden bir romatolog yapabilir. Buradan daha fazlasını söyleyebilme şansım yok. Bence en önemlisi pandemi deyip bu tür muayeneleri ertelememek. Her zaman doktora gitmek mümkün.

12 Ekim 2021 08:02