TK
Soru Sahibi
1 Eylül 2015 16:16

sedef romatizması

iyi günler,15 yıldır genelde hafif seyreden sedef hastasıyım sol ayağımı zorlamadan dolayı kaldıramamam ve yürürken ağrı olması nedeniyle gittiğim fizik doktoru tarafından istenen kan tahlili ( sedimantasyon 30 dak. 17 , 1 saatte 49, CRP, nefelometrik 20.9,NEU 9.35 TIBC 315, ÜRE 10) ve sol kalça eklemi mrg incelemesinde ise sol asetabuluma komşu iliak kemikte yaygın kemik iliği ödemi ve kas dokusu ile periost arasında bant tarzı uzanan sıvı sinyalleri ve komşu kas planlarında Pd-T2 A sekanslarda belirgin sinyal artışı injüri? yazıyordu.bu değelere göre pzoriyotik artrit denildi ve emthexate 2.5 mg,tablet(Haftanın 1 günü 3 adet içilecek) ,deltacortril 5 mg tablet,folbiol 5 mg ilaçları verildi 15 gün sonra kontrol var.Bu ilaçların yan etkileri ağırmıdır ?Ayrıca daha farklı tahlil tetkik ya da doktora gitmelimiyim.Durumumu tafarınızca değerlendirirseniz çok sevinirim teşekkürler.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. İzzet Fresko
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba Dediğiniz psoriatik artritle uyumlu. Emthexate (metotrexate) bizim romatolojik hastalıklarda çok yaygın olarak kullandığımız bir ilaç. Kurallara uymanız koşuluyla yönetimi kolay. 6 haftada bir muhtemel bir kan düşüklüğü ya da karaciğer enzim yüksekliği dolayısıyla kan tahlli yaptırmanız ve hekiminize göstermeniz gerekir. Herhangi bir laboratuar anormalliği varsa gereği yapılır, gerekirse ilaç dozları değiştirilir. Onun dışında iiacı aldığınız gün ve bir gün sonra bir miktar halsizlik ve yorgunluk beklenebilir. Genelde güvenli bir ilaçtır ve rahatlıkla kullanılabilir. Sevgiler

1 Eylül 2015 16:28