BC
Soru Sahibi
29 Aralık 2022 00:20

Sebebi fiziksel mi psikolojik mi anlayamıyorum...

Hocam merhabalar iyi çalışmalar diliyorum. Uzun yıllardır panik bozukluk ve anksiyete bozukluğu tanım var, ilaç kullanmadan atlatmaya çalıştım.. En son geçen yıldan itibaren bir yıl kadar Cipralex 10 mg kullandım daha sonra bıraktım. Son dönemlerde yeniden takıntılı düşüncelerimden kurtulamadığımı fark ediyorum. Sürekli kendime bir şey olmasından korkuyorum, sağlık konuları ile ilgili takıntılarım var. Kendim de hemşireyim, belki biraz da bir şeyleri bilmekten kaynaklanıyor olabilir, kendime engel olamıyorum sürekli başıma kötü bir şey geleceğinden ve sağlığımın bozulacağından endişe ediyorum. Örneğin en ufak bir mide ağrısında bile kuşkulanıp senaryolar yazmaya başlıyorum kafamdan, acaba mide ağrısı değil de kalp krizi mi geçiriyorum gibi... Özellikle kalp krizi geçirme korkum çok fazla, geçen yıl babam gözümün önünde kalp krizi geçirmişti belki travma sonrası bozukluk olabilir, bende de olabilme ihtimalinden korkuyorum yani. En ufak fiziksel bir reaksiyonda her şeyin en kötüsünü düşünmeye başlıyorum. Biraz önce karnım aç olmamasına rağmen ve fiziksel olarak iyi olmama rağmen sanki şekerim veya tansiyonum hissettim, ellerim titremeye başladı ve ani ateş basması oldu, inanılmaz ter attım. Bunları yaşarken karnımda hafif bir basınç ve tam kalp noktamda tıkanma hissi hissettim. Bu daha önce de yaşadığım bir şeydi ama birkaç dakika içinde azalarak kayboluyordu, yine de kardiyolojiye muayene oldum 2 ay önce, SVT’lerim haricinde problem görünmediği söylendi fakat yinede içim rahat etmiyor vücudumda hissettiğim her ağrıyı bir felakete yoruyorum. Bu durumdan artık çok sıkıldım ama ilaç kullanmak da istemiyorum biliyorum uzman bir destek şart, bilişsel davranış terapisine gitmem gerekiyor belki, gitmeyi de düşünüyorum zaten ama sizce kendimi nasıl telkin edebilirim kendime ne söyleyebilirim ne yapmam gerek bana yardımcı olur musunuz?

1 cevap
Cevaplar (1)

Merhaba.Öncellikle düzenli spor yapmanızı öneririm.Yavaş tempoyla.Sabah akşam 20 dk.Hoby edinmenizi öneririm.Sosyal ilişkiler size iyi gelecektir.Aslında özet olarak anksiyete belirtilerine fırsat vermeyen yaşam tarzını öneririm.Yanında düşük doz kısa süreli sakinleştirici iyi gelir.Selamlar.

10 Ocak 2023 16:27