AG
Soru Sahibi
26 Eylül 2020 23:21

Sarı nokta hastalığı

Annem 76 yaşında iki gözde sarı nokta var 4 sene önce 7 8 kere iğne vuruldu kalbinde 3 stent var şu an ilerlemiş durumda şeker hastası 3 sene önce esefalit tedavisi gördü tek böbreği var bu durumda annemin gözleri için yapılacak bişey varmı Allah razı olsun şimdiden

1 cevap
Cevaplar (1)
Dr. Suat Arusan
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp

Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun... Kliniğimizde yapılan tedaviler geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavileridir ve vücuda destek tedavileridir. Rahatsızlığın sebebi ne olursa olsun, bir dokunun kan dolaşımı ve oksijenasyonu arttırılırsa dokulardaki tamiratta hızlanmaktadır. Tamamlayıcı tıp tedavileri dokunun kan dolaşımını, oksijenasyonunu ve enerji dengesini düzenleyerek bağışıklık sistemine ve vücudun tamir mekanizmasına destek olmaya çalışır. Sarı nokta hastalığı diğer adıyla Makula Dejenerasyonu, gözün arka tarafındaki kan damarlarının anormal gelişimiyle veya retina tabakasında kısmen incelme ve dejenerasyon sonucu meydana gelen bir hastalıktır. Daha önce bu rahatsızlıkla ilgili destek tedavileri uygulayıp kısmi yanıtlar aldığımız hastalarımız oldu. Annenizin sorunuzda belirttiğiniz kadarıyla -ve diğer rahatsızlıkları düşünüldüğünde- net bir şey söyleyebilmemiz mümkün değil. Vücuda alınan bu desteklere vücudun vereceği yanıt çok bireyseldir. Hastaların, yaşı, kronik hastalıkları, göze daha önce yapılan uygulamalar, beslenme düzeni, yaşam tarzı gibi birçok etken hastanın verdiği yanıtı etkileyebilir. Bu nedenle destek tedavilerine çok güzel yanıt alınabildiği gibi hiç yanıt vermeyen hastalar da olabilmektedir. Kalbinde stenti olan hastalarda kan sulandırıcı kullanımı mevcut olduğu için bu ilaçları kesip sülük yaptırmak kullanılan ilaca göre riskli olabileceği için çok öneremiyoruz. Tek böbrek olduğu için kan değerleri etkilenmiş ve kansızlık gibi sorunları varsa ne yazıkki sülük tedavisi öneremiyoruz. Genel destek anlamında ozon, akupunktur gibi tedaviler önerilebilir. Ancak tüm bunları hastanızı değerlendirmeden, tetkik sonuçları ve muayenesini yapmadan söylemek takdir edersinizki mümkün değil. Kliniğimize başvurduğunuzda daha önce yapılmış tetkik sonuçları incelenerek öncelikle Vegamed Elektrofizyolojik Tarama Sistemi sonuçları ışığında ve bir plan dâhilinde tedavi programı belirlenecektir. Özellikle sülük tedavisi, göz ile ilgili rahatsızlıklarda destek tedavisi olarak kullandığımız tedavilerden birisidir. Sülüklerin bünyesinde var olan enzimlerin tamir edici özelliği ve hasarlı bölgeden kan uzaklaştırıp, yeni kan dolaşımını düzenlemesi özelliği tedavide kullanılır. Hastada kansızlık, alerjik bünye, kan sulandırıcı kullanımı vb. bazı engel durumlar yoksa sülük tedavisi yapılabilir. İlk seansta az sayıda, sonra sülük sayısı arttırılarak tedavi yapılmaktadır. Seans sayısı ilk kez uygulama yapılacak hastalarda genelde 10-15 seans şeklinde olmaktadır. İdeal seans aralığı haftada 2 seans olup, hastanın genel durumu müsaade ederse seanslar daha sık yapılabilir (Gün aşırı veya 2-3 seansta bir gün atlayarak). Hastalarda beraberinde ozon tedavisi ile vücudun ve özellikle hasarlı bölgenin oksijenasyonu daha iyi sağlanarak tedavi etkinliğini arttırmaya çalışıyoruz. Hastaya uygulanan 10-15 seanslık tedavi sonrası 2 ay kadar bekleme süresi veriyoruz. Bu süre zarfında tedaviye bir yanıt beklenir ancak herhangi bir yanıt oluşmazsa tedavi kesilir. Tedaviye kısmi de olsa bir yanıt alınırsa ara ara takviye tedaviler daha sonrası için önerilir. Tedavilerle ilgili daha ayrıntılı bilgiye internet sitemizden ulaşabilirsiniz. Acil şifalar dilerim…

4 Aralık 2020 12:48